Jak zaznacza gazeta, koszty przeprowadzanych przez wojsko działań, zaprezentowane jako odpowiedź na interpelację poselską, dotyczą 98 dni, podczas których w Hiszpanii obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego.

Główne zadania podjęte przez wojsko pomiędzy połową marca a 21 czerwca podczas akcji „Operacja Balmis” koncentrowały się na dezynfekcji domów spokojnej starości oraz miejsc użyteczności publicznej, takich jak porty lotnicze, dworce kolejowe i autobusowe.

Już po pierwszych pracach sanitarnych w ośrodkach seniorów wojsko zgłosiło liczne zaniedbania ze strony władz tych ośrodków. 27 marca minister obrony Margarita Robles ujawniła, że żołnierze znaleźli liczne zwłoki podopiecznych tych placówek, którzy zmarli na Covid-19. Niektórzy zmarli znajdowali się w tych samych pomieszczeniach, co żyjący pensjonariusze.

Na trzy dni przed zakończeniem „Operacji Balmis” Margarita Robles powiedziała, że z powodu trudnych doświadczeń podczas pracy w walce z epidemią koronawirusa pomocy psychologicznej potrzebowało 2200 żołnierzy.

W ramach tej operacji wojsko przeprowadziło ponad 20 tys. interwencji na terenie 2300 miast i mniejszych miejscowości. Udział wzięło w nich ponad 177 tys. żołnierzy.