FIFA liczy stracone miliardy. Piłka nożna bardzo mocno ucierpiała w wyniku pandemii koronawirusa

Do końca 2020 roku futbol na całym świecie straci 14 miliardów dolarów, czyli około jednej trzeciej swojej wartości - wynika z wyliczeń Ollego Rehna, który stoi na czele komitetu FIFA powołanego do walki ze skutkami pandemii koronawirusa.

Olli Rehn oszacował straty w piłce nożnej wywołanej przez pandemię koronawirusa
fot. FIFA

Jak podkreślił Rehn, FIFA wraz z ekspertami finansowymi i ekonomistami oszacowała globalną wartość rynku piłkarskiego na ok. 40-45 mld dolarów. Tłumaczył, że 14-miliardowa strata zakłada, że piłka nożna powoli wraca do życia po praktycznie trzech miesiącach całkowitego zamrożenia normalności, ale do chwili całkowitego ustąpienia pandemii, to "całkiem inna gra niż wcześniej".

Piłka nożna bardzo mocno ucierpiała w wyniku pandemii koronawirusa. Rozmaite kłopoty pojawiły się na różnych poziomach, a wiele klubów boryka się z poważnymi trudnościami

- wskazał Rehn, były komisarz Unii Europejskiej, a obecnie prezes Banku Finlandii, który dodał, że mocno niepokoi go sytuacja np. akademii kształcących najmłodszych adeptów futbolu i klubów amatorskich.

FIFA oszacowała globalne straty spowodowane przez koronawirusa w światowej piłce na 14 miliardów dolarów

Rehn ocenił, że mocno ucierpiała piłka nożna w Ameryce Południowej, ale tylko nieco mniej w Afryce i Azji:

Pojawiło się niebezpieczeństwo, że dobra praca, nakłady, wszelkie wysiłki, jakie poniesiono w celu rozwoju futbolu w Azji i Afryce, mogą zostać zrujnowane. Musimy zrobić wszystko, by do tego nie dopuścić.

FIFA przeznaczyła już półtora miliarda dolarów na pomoc w walce ze skutkami pandemii, a Rehn nadmienił, że o dotacje z tego tytułu ubiegało się do tej pory 150 z 211 federacji członkowskich.

Podsumowując fiński ekspert zaznaczył, że kluczowe - nie tylko dla futbolu - jest szybkie opracowanie skutecznej szczepionki na COVID-19.

Do tego momentu nie możemy wykluczyć negatywnego rozwoju sytuacji, co mogłoby stanowić kolejny potężny cios dla futbolu.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#FIFA #koronawirus

jm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo