Zaplanowane jest też spotkanie premiera Morawieckiego z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą.

"Delegacje rządowe pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego i premiera Sauliusa Skvernelisa będą rozmawiać m.in. na temat współpracy w regionie, kwestii związanych z bezpieczeństwem oraz relacji transatlantyckich. Podczas polsko-litewskich konsultacji międzyrządowych omówiona zostanie także współpraca na forum UE, w tym na temat polityki klimatycznej, w kontekście przygotowań do październikowej Rady Europejskiej w sprawie klimatu"

- poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

Dodał, że w skład polskiej delegacji wejdzie kilkunastu ministrów i zaznaczył, że "polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe będą jednymi z największych tego typu międzynarodowych spotkań".

Müller zapowiedział, że ważnym elementem rozmów będą kwestie gospodarcze, w tym odbudowa po kryzysie wywołanym pandemią COVID-19 oraz współpraca infrastrukturalna i energetyczna.

"Podkreśleniu efektywności współpracy infrastrukturalnej służyć będzie podpisanie: umowy dotyczącej wspólnego przedsięwzięcia joint venture i umowy wspólników dotyczącej obsługi pociągów intermodalnych pomiędzy LTG Cargo Polska, AB LTG Cargo i PKP Cargo S. A., listu intencyjnego pomiędzy spółkami UAB LTG Link i PKP Intercity S. A. dotyczącego wdrażanie projektu uruchomienia kolejowego połączenia w relacji Wilno–Kowno–Białystok–Warszawa"

- poinformował rzecznik rządu.

Ponadto - podał Müller - podpisany zostanie także "harmonogram wdrażania deklaracji w sprawie oświaty polskiej mniejszości narodowej w Republice Litewskiej i litewskiej mniejszości narodowej w Rzeczpospolitej Polskiej podpisanej w Warszawie 20 listopada 2019 r.".

Rzecznik rządu zapowiedział, że podpisana zostanie również deklaracja w sprawie polsko-litewskiego partnerstwa strategicznego.

Podkreślił ponadto, że Polska i Litwa solidarnie popierają niezależność, suwerenność i integralność terytorialną Białorusi. "Razem potępiamy także akty przemocy wobec społeczeństwa, które domaga się prawa do życia w wolnym i demokratycznym kraju. Efektywnie pomagamy również ofiarom represji" – oświadczył.

Sytuacja po sierpniowych wyborach prezydenckich na Białorusi będzie jednym z tematów rozmów w Wilnie i podpisana zostanie deklaracja w sprawie Białorusi.

"Rozmowy w Wilnie będą kolejnym krokiem szefa polskiego rządu w kierunku koordynacji międzynarodowych działań dotyczących naszego wspólnego sąsiada. 11 września w Lublinie, z inicjatywy Polski odbył się szczyt Grupy V4, który wypracował propozycję pakietu dla Białorusi i wspólne stanowisko w kwestii otrucia lidera opozycji w Rosji"

– przypomniał Müller.

Dodał, że szefowie rządów Polski i Litwy będą mieli również okazję do wymiany opinii "na tematy wschodnie" przed zaplanowanym na 24-25 września nadzwyczajnym posiedzeniem Rady Europejskiej. "Szef polskiego rządu wniósł na agendę spotkania również temat sytuacji na Białorusi i w Rosji” – zaznaczył rzecznik rządu.

W litewskiej stolicy podpisany zostanie również list intencyjny w sprawie rozbudowy Domu Kultury Polskiej w Wilnie i powstania w nim zaplecza dla działalności telewizyjnej TVP Wilno. Zostanie on podpisany - poinformował Müller - przez przedstawicieli Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Telewizji Polskiej, Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" oraz Fundacji Pomocy i Dobroczynności "Dom Kultury Polskiej w Wilnie".

Rozpoczęcie rozbudowy Domu Kultury Polskiej w Wilnie planowane jest w 2021 r., a ukończenie prac w 2022 r. Z kolei studio telewizyjne ma rozpocząć swoją działalność w 2023 r. Dom Kultury Polskiej w Wilnie – jak przypomniał rzecznik rządu - powstał w 2001 r. i jest najważniejszą instytucją kulturalno-społeczną służącą Polakom na Wileńszczyźnie. Działalność placówki skupia się m.in. na edukacji kulturalnej, promowaniu polskiej literatury i sztuki oraz wspieraniu lokalnego ruchu artystycznego i innej działalności kulturalnej. Przy okazji podpisania listu intencyjnego odbędą się uroczystości z okazji pierwszej rocznicy działalności TVP Wilno.

„Wizyta przedstawicieli polskiego rządu w Wilnie stanowi potwierdzenie polsko-litewskiego partnerstwa strategicznego oraz efektywnej współpracy w najważniejszych dziedzinach. Polskę i Litwę łączą bardzo dobre relacje. Prowadzimy intensywny dialog, który sprzyja osiąganiu wspólnych celów na arenie międzynarodowej”

– ocenił Müller.

Jak dodał, Litwa jest ważnym partnerem regionalnym Polski, z którym łączy nas takie samo spojrzenie na wschodnie sąsiedztwo Unii Europejskiej, znaczenie polityki bezpieczeństwa oraz konieczność wspólnej realizacji ważnych projektów infrastrukturalnych i energetycznych, m.in. Rail Baltica, czy Via Baltica. „Jako strategiczni partnerzy, rozwijamy także współpracę w takich dziedzinach jak kultura i nauka, wymiana młodzieży oraz pamięć historyczna” - dodał.

Müller podkreślił, że wysoko oceniamy praktyczne znaczenie polsko-litewskiej współpracy wojskowej, w tym wzajemną obecność oficerów w strukturach międzynarodowych ulokowanych w obu krajach, a także wspólne ćwiczenia i przedsięwzięcia szkoleniowe.

Jak dodał, prowadzony jest również dialog dotyczący ochrony praw mniejszości narodowych, dzięki czemu "udało się w listopadzie 2019 r. podpisać polsko-litewską deklarację oświatową, której zadaniem jest poprawianie poziomu edukacji mniejszości polskiej na Litwie i litewskiej w Polsce".

"Elementami łączącymi Polaków i Litwinów jest wspólne dziedzictwo i polityka pamięci, o które solidarnie dbamy, m.in. w ramach Polsko-Litewskiej Grupy ds. Zachowania Dziedzictwa Kulturowego. Pamiętamy także o obchodach rocznicowych, w trakcie których razem podkreślamy osiągnięcia I Rzeczypospolitej, takie jak przypadająca w 2021 r. 230. rocznica pierwszej konstytucji w Europie – Konstytucji 3 Maja”

– dodał Müller.