Polichromowany strop odnaleziono przypadkowo, podczas demontażu podsufitki w niepozornie wyglądającym dawnym skrzydle zamkowym.

„To bardzo skromne skrzydło i dlatego takie odkrycie jest tym bardziej niespodziewane. Jest to dla nas bardzo cenna informacja, bo skoro były tam takiej klasy malowidła, to w samej rezydencji musiały być co najmniej tak samo dobre, jeśli nie jeszcze bardziej okazałe. To odkrycie zwiększa nie tylko zasób materialny do zwiedzania, ale też wydatnie zwiększa naszą wiedzę o obiekcie”

– powiedział członek Rady Fundacji powołanej dla ratowania Zamku Sarny Martin Sobczyk.

Jak wyjaśnił, odkryte malowidła pochodzą najpóźniej z XVII wieku.

„Możemy się tu mylić o kilkadziesiąt lat, jednak patrząc na samą treść malowideł i to, w jaki sposób zostały namalowane, a także znając historię obiektu, możemy przypuszczać, że pochodzą one najpóźniej z 1660 roku”

– ocenił. Dodał, że polichromie, który były malowane ręcznie a nie z szablonu, są bardzo dobrze zachowane.

Skrzydło, w którym ujawniono polichromie będzie docelowo udostępnione zwiedzającym.

„Musimy najpierw opracować program konserwatorski i uzyskać stosowne pozwolenie. Myślę, że w ciągu najbliższych tygodni ustalimy dalszy tryb postępowania. Chcemy już w przyszłym roku doprowadzić do konserwacji stropu i aranżacji muzealnej sali”

– wyjaśnił Sobczyk.

Zamek od 2014 roku znajduje się w posiadaniu fundacji, która kupiła go od ówczesnej Agencji Nieruchomości Rolnych. Od tego czasu prowadzony jest kompleksowy remont całego założenia zamkowego, którego powierzchnia użytkowa obejmuje ok. 15 tys. m kw.

„Kupiliśmy zrujnowany kompletnie obiekt, o którym właściwie niewiele było wiadomo. Teraz nasza wiedza jest znacznie większa, również dzięki takim odkryciom. Z uwagi na to, że jest to ogromny kompleks, składający się z wielu budynków, remont prowadzimy fazowo”

– powiedział Sobczyk.

Dodał, że głównym celem fundacji było ratowanie samego pałacu, który sześć lat temu był w środku prawie całkiem zawalony.

„Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadziliśmy tam konstrukcyjną interwencję. W 2016 roku wybudowaliśmy nowe stropy pałacu, a w 2018 odbudowaliśmy konstrukcję dachu pałacu. W tej chwili kładzione jest pokrycie dachu z łupka kamiennego”

– wyjaśnił.