Newsweek musi zamieścić sprostowanie. Sąd rozpatrzył sprawę z powództwa PSFCU

Sąd Okręgowy w Warszawie XXV Wydział Cywilny po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 września br. sprawy z powództwa Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej zobowiązał redaktora naczelnego portalu newsweek.pl do publikacji sprostowania do materiału prasowego pt. "Greenpoincki skok Dudy" .

fot. Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Dnia 19 maja 2020 r. na portalu kierowanego przez Tomasza Lisa tygodnika Newsweek Polska, wydawanego przez niemiecka - szwajcarska spółkę Axel Springer ukazał się artykuł pióra Piotra Milewskiego, szkalujący jedną z najbardziej szacownych polskich instytucji w USA, Polsko-Słowiańską Federalna Unię Kredytowa (PSFCU).

Natomiast 8 września PSFCU poinformowała, że Sad Okręgowy w Warszawie XXV Wydział Cywilny po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 września br. sprawy z powództwa PSFCU zobowiązał Redaktora Naczelnego portalu newsweek.pl do publikacji sprostowania do materiału prasowego pt. "Greenpoincki skok Dudy" .

"Materiał ten zawierał wiele pomówień oraz nieprawdziwych informacji, godzących w dobre imię Członków PSFCU, pracowników oraz wolontariuszy pełniących funkcję w Radzie Dyrektorów i Radzie  Nadzorczej, a także bezzasadne insynuacje dotyczące zaangażowania Pana Prezydenta Andrzeja Dudy w sprawy Polonii w USA. Dlatego po odmowie publikacji sprostowania przez redaktora naczelnego portalu Neswsweek,pl, zarząd Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej zdecydował się na wystąpienie na drogę prawną. PSFCU była reprezentowana przed Sądem Okręgowym w Warszawie przez mecenasa Dariusza Plutę z kancelarii Małecki Dorywalski Wiegner Sp.K."

- informuje w komunikacie na swojej stronie internetowej Unia

Trzeba zaznaczyć, że cały artykuł jest napisany w niesmacznym tonie, drwiącym z ciężko pracujących Polaków, nazywając ich "gastarbeiterami trzymającymi oszczędności w skarpecie". Wydaje się znamienne w tej sytuacji, że Piotr Milewski posłużył się w swoim artykule wierszem na temat Unii autorstwa Tadeusza Chabrowskiego, (według opracowań prof. Sławomira Cenckiewicza opublikowanych między innymi na portalu wpolityce.pl w dniu 4 stycznia 2011 r.)  i byłego duchownego katolickiego, kpiąc z polonijnej instytucji finansowej.

W artykule znalazły się również nieprawdziwe wiadomości podważające przeprowadzania demokratycznych wyborów do Rady Dyrektorów.
Natomiast w nawiązaniu do pana prezydenta Andrzeja Dudy należy zwrócić uwagę, iż wizyty Prezydenta RP w USA zawsze miały charakter oficjalny i związane były głównie z sesjami Zgromadzenia Ogólnego ONZ, debatami Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz z oficjalnymi wizytami w Białym Domu.
W ramach wygospodarowanego czasu Prezydent Andrzej Duda zawsze chętnie spotyka się z Polonią, członkami organizacji i instytucji polonijnych, w tym z członkami PSFCU.

Jedną z nielicznych prawd zawartych w tym artykule jest stwierdzenie, że "Ton życiu politycznemu w NY nadają Kluby Gazety Polskiej i dawni działacze Solidarności"

Publikacja wyroku jest dobrą okazją, żeby przedstawić w czytelnikom w Polsce kilka faktów z działalności Unii.

PSFCU od 44 lat z wielkimi sukcesami służy amerykańskiej Polonii. Unia jest największą polską instytucją finansową poza granicami Polski, w sposób wręcz idealny łączy zarabianie pieniędzy i pomnażanie kapitału z pomocą dla różnych organizacji polonijnych, szkół, klubów sportowych, parafii, a także wspiera polską kulturę, media, projekty teatralne, filmowe, pomaga w budowie pomników i funduje stypendia dla zdolnej polskiej młodzieży na edukację.

To Unia zorganizowała znakomitą uroczystość z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Waszyngtonie. 

Gośćmi honorowymi tych uroczystości byli między innymi gen. David Petraeus, red. Rita Cosby i doradca Donalda Trumpa w poprzedniej kampanii prezydenckiej, Corey Lewandowski.

Unia pomaga w prezentacji prawdziwej historii Polski i Polonii, broni dobrego imienia Polski. To właśnie PSFCU zawdzięczamy prezentacje video na największym ekranie na Times Square.

100-lecie odzyskania niepodległości, 20-lecie sojuszu polsko-amerykańskiego w ramach NATO, co za tym idzie to współpraca z Fundacją Pamięci Michaela Ollisa, żołnierza, który uratował życie por. Karolowi Cierpicy w czasie ataku terrorystów  na bazę wojskowa w Afganistanie. Ostatnie projekty to prezentacja z okazji 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych - dzięki tym inicjatywom dziesiątki tysięcy mieszkańców Nowego Yorku i turystów z całego świata dowiedziało się o tych ważnych dla Polski rocznicach.

Kolejny samodzielnie zrealizowany w okresie pandemii koronawirusa projekt Unii to pomoc weteranom i ludziom starszym, którym młodzi wolontariusze dostarczali paczki żywnościowe do domów.

Natomiast ostatnio Unia nie zapomniała również o 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i 81. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, wsparła organizatorów tych uroczystości. Warto również zaznaczyć, że działalność charytatywna nie ogranicza się tylko do Stanów Zjednoczonych.
Od 2013 r. wspólnie z  "Fundacją Uśmiech Dziecka"  organizuje zbiórki funduszy na hospicja dziecięce w Polsce.

Przykładów takich można mnożyć i nie starczyłoby miejsca, żeby wszystko opisać.

Ostatnie sukcesy tej instytucji łączą się nierozerwalnie z osobami dyrektora wykonawczego pana Bogdana Chmielewskiego w artykule nazywanego dyrektorem generalnym i Krzysztofa Matyszczyka, który przewodniczy Radzie Dyrektorów. To w czasie ich kadencji PSFCU osiągnęła rekordowe zyski, a także otworzyła nowe oddziały w stanach NY, NJ, IL i PA i przeznaczyła rekordowe sumy na działalność społeczną, kulturalną, sportową i inną dla Polonii. Łącznie - ponad 500 tys. dolarów.

 W tej krótkiej prezentacji zasług chcemy wesprzeć Nasza Unię. 

Dziękujemy im za to, że instytucja finansowa stała się liderem wspierającym wszelkie polonijne przedsięwzięcia bez względu na poglądy polityczne, jak niesłusznie twierdzi autor artykułu na portalu newsweek.pl Piotr Milewski.

 


Źródło: niezalezna.pl

Małgorzata Bojko
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo