"Trwa przerwany w marcu z powodu pandemii Festiwal Nowe Epifanie, organizowany przez Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucję kultury m.st. Warszawy. Jedenasta edycja festiwalu odbywa się pod hasłem 'Nie dotykaj mnie'. We wrześniu pokażemy kolejne dwie premiery, tym razem z programu muzycznego oraz kulinarnego. 16 września odbędzie się koncert 'Psałterz Polski III. Piżmo i mirra' w wykonaniu Adama Struga, Monodii Polskiej oraz Marii Erdman, a na 17 września zaplanowano wydarzenie kulinarno-artystyczne '12 kobiet' w reżyserii Moniki Kuci"

- poinformowała Edyta Sudoł z biura prasowego festiwalu.

Trzeci koncert z cyklu "Psałterza Polskiego" w wykonaniu Adama Struga, Monodii Polskiej i Marii Erdman odbędzie się 16 września o godz. 20 w warszawskim Zborze Ewangelicko-Augsburskim św. Trójcy (Pl. Stanisława Małachowskiego 1).

"Usłyszymy, jak co roku, psalmy w muzycznym opracowaniu Mikołaja Gomółki do słów genialnego przekładu Jana Kochanowskiego. Tym razem wykonawcy biorą na warsztat dłuższe formy stychiczne, w których powtarzalna forma niesie wyjątkowo emocjonalny przekaz"

- czytamy w zapowiedzi koncertu.

W wydarzeniu kulinarno-artystycznym "12 kobiet" w reż. Moniki Kuci weźmie udział grupa bardzo różnych kobiet, które "utkają opowieść o tym, czym jest kobiecość, czułość, macierzyństwo, siostrzeństwo".

"Osobiste historie, zapamiętane melodie, domowe przepisy będą odkrywane przy gotowaniu, czesaniu, ubieraniu się, dzieleniu jedzeniem. Centralnym punktem spektaklu jest stół przypominający ten z obrazu Leonarda da Vinci"

- napisano w przesłanej informacji.

Jak wyjaśniono, "kobiecy stół służy do wielu rzeczy: do jedzenia, do rozmawiania, do pracy, ale też do rodzenia i do umierania".

"Obok stołu stoi piec, który ogrzewa dom. Widzowie – jako goście przyjęcia – będą zaproszeni do degustacji. A w menu, m.in.: czeczeńskie manty, mazowieckie pierogi oraz blok czekoladowy – wspomnienie z dzieciństwa"

- czytamy w opisie wydarzenia.

W spektaklu "12 kobiet" wezmą udział: Monika Kucia, Lena Piękniewska, Jagna Knittel, Zargan Nasordinowa, Małgorzata Nierodzińska, Talya Balikcioglu, Zofia Kucharczyk, Antonina Wiatrowska, Agnieszka Łabuszewska i Patrycja Dołowy. Pokazany zostanie 17 września o godz. 19 w Szkole (ul. Emilii Plater 31).

Celem Festiwalu Nowe Epifanie jest poszukiwanie nowych, współczesnych epifanii piękna oraz inicjowanie twórczego dialogu artystów z tradycyjną sztuką religijną w duchu "Listu do artystów" Jana Pawła II.

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.