"Teatr Lalek Guliwer startuje z nowym sezonem i od 20 września zaprasza na pierwsze spektakle. Będą to przedstawienia 'Koziołek Matołek' w reżyserii Władysława Janickiego (20 września) i 'Różowy Gość' w reżyserii Jakuba Krofty (27 września)"

- poinformowała specjalistka ds. promocji teatru Agnieszka Evans. "Polecamy więc zarówno sceniczną adaptację klasyki literatury dziecięcej, ale też współczesną sztukę wielokrotnie nagradzanej dramatopisarki Marii Wojtyszko" - dodała.

Zapowiedziała, że po półrocznej przerwie Teatr Lalek Guliwer rozpocznie sezon "z najwyższą dbałością o wspólne bezpieczeństwo, wdrażając takie procedury sanitarne, jak m.in. zachowanie odstępów w miejscach dla publiczności, regularne dezynfekcje przestrzeni teatralnych czy samoobsługowa szatnia".

W nowym sezonie 2020/21 teatr planuje przygotować dwie premiery. Na motywach książki "Tyranozaur i Traktorzystki" Tiny Oziewicz powstanie spektakl "Porce i Lana" w reżyserii Tomasza Maśląkowskiego, który wspólnie z Leną Frankiewicz odpowiada też za scenografię i scenariusz inscenizacji. Muzykę do przedstawienia stworzy Sambor Dudziński.

Drugą premierą będzie "Ach, jak cudowna jest Panama" w adaptacji i reżyserii Roberta Jarosza (ze scenografią Marii Bacovej i muzyką Anny Steli).

Kontynuowany będzie kurs wiedzy o teatrze dla najmłodszych (Kurs Odkrywcy Teatru).

"Zakładamy też regularną współpracę z pedagogami teatralnymi w celu tworzenia nowych, edukacyjnych materiałów dla nauczycieli, opiekunów i rodziców. Będą one dostępne na nowej stronie Teatru, którą uruchomimy już w listopadzie"

- napisała Evans.

Zaznaczyła, że zespół artystyczny teatru, "obok produkcji scenicznych pracuje nad specjalnym formatem teatralno-edukacyjnym, który mógłby być realizowany poza siedzibą Guliwera - w placówkach oświatowych".

Przypomniała, że "w teatrze powstaje również familijny cykl wideo pt. 'Ulica Różana' (finansowany z ministerialnego programu "Kultura w sieci"), który wystartuje w październiku na naszym profilu na Facebooku".

"W kolejnych odcinkach, reżyserowanych przez Ireneusza Maciejewskiego z udziałem aktorów Guliwera, zagadkowi mieszkańcy Teatru dowcipnie i z przymrużeniem oka będą odkrywać przed widzami teatralne sekrety"

- napisała Evans, dodając, iż "formuła serii nawiązuje do popularnych edukacyjnych programów telewizyjnych dla dzieci sprzed lat". Filmy odsłaniając teatralne kulisy mają bawić i uczyć, rozbudzać zainteresowanie sztuką, poszerzać kompetencje kulturowe i postawy prospołeczne u najmłodszych.

W ramach 12. edycji programu "Teatr Polska" organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zespół Teatru Lalek Guliwer dotrze do miast, w których nie działają teatry instytucjonalne. Familijny spektakl "Czy umiesz gwizdać, Joanno?" zaprezentuje widzom z Sejn, Suwałk, Ełku, Choroszczy, Konina, Środy Wielkopolskiej i Nowej Soli. Sceniczną adaptację książki Szweda Ulfa Starka przygotowali aktorzy Guliwera - Anna Przygoda i Tomasz Kowol.

Jak poinformowała Evans, od 1 września dyrektorem Teatru Lalek Guliwer jest aktor i reżyser Robert Drobniuch wyłoniony na to stanowisko wiosną w konkursie. Jest aktorem i reżyserem, absolwentem białostockiego wydziału Akademii Teatralnej w Warszawie oraz PWST w Krakowie.

Przez ostatnich osiem lat Drobniuch kierował Teatrem Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach, gdzie stworzył, m.in. Wakacyjny Festiwal Sztuki dla Dzieci i Młodzieży "Hurra! Art!" oraz międzynarodowy konkurs dla projektantów i scenografów "Animatus", eksplorujący nowe środki wyrazu w obrębie teatru formy.