Posłanka KO spotkała się z prezesem PiS. Rozmawiali o projektach ustaw o ochronie zwierząt

Katarzyna Piekarska z Koalicji Obywatelskiej spotkała się z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Rozmowa dotyczyła prac w Sejmie nad projektami zmian w ustawie o ochronie zwierząt. Według Piekarskiej jest szansa, że Sejm zajmie się projektami już w tym tygodniu.

zdjęcie ilustracyjne
Fot. Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki

W zeszły piątek posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, który realizuje postulaty z tzw. piątki dla zwierząt zapowiedzianej przez Kaczyńskiego. Od grudnia na rozpatrzenie na Wiejskiej czeka też projekt Koalicji Obywatelskiej, który w części zawiera podobne rozwiązania, np. zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych. W poniedziałek posłanki: Piekarska i Dorota Niedziela złożyły kolejną propozycję legislacyjną, dotyczącą - powszechnego czipowania m.in. psów i kotów.

Katarzyna Piekarska, która w obecnej kadencji stoi na czele Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt chciałaby, żeby wszystkie trzy projekty były razem rozpatrywane w Sejmie. W tej sprawie spotkała się w poniedziałek z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, który również jest członkiem zespołu.

To było godzinne spotkanie w sprawie „piątki Kaczyńskiego”, ale także tej mojej ustawy, którą złożyłam w grudniu; dzisiaj złożyłyśmy także projekt dotyczący czipowania. Zapowiedziałam też, że pewnie część posłów będzie chciała zgłosić poprawki.
- powiedziała Piekarska. 

Jak dodała, prosiła prezesa PiS, by wraz z projektem jego klubu pod obrady poddane zostały również propozycje KO. 

Według Piekarskiej Kaczyński ma dużą determinację, żeby przeprowadzić zapowiedziane przez siebie zmiany na rzecz ochrony zwierząt. Posłanka widzi też szansę na to, by przynajmniej grudniowy projekt KO był rozpatrywany wspólnie z propozycją PiS. 

Mam nadzieję, że tak będzie i że te sprawy zostaną załatwione szybko.
- podkreśliła.

Dodała, że pierwsze czytanie projektów może odbyć się już na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Sejmu.

Projekt Prawa i Sprawiedliwości zakłada m.in. humanitarne traktowanie zwierząt, zakaz hodowli zwierząt futerkowych, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych, kontrolę społeczną ochrony zwierząt, bezpieczne schroniska, koniec z łańcuchami dla psów oraz utworzenie rady ds. zwierząt przy MSWiA.

Projekt KO złożony w Sejmie w poniedziałek zakłada natomiast obowiązkowe czipowanie zwierząt domowych (np. psów czy kotów) oraz stworzenie specjalnego rejestru. Proponowane zmiany miałyby pomóc w walce z bezdomnością zwierząt.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#ochrona zwierząt #Katarzyna Piekarska #Jarosław Kaczyński #Sejm

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo