Będzie skarga kasacyjna od wyroku WSA? Wiceszef MS staje w obronie gminy Istebna

Dziś wystąpię do Prokuratora Generalnego, żeby rozważył wniesienie skargi kasacyjnej od wyroku WSA w Gliwicach, który unieważnił uchwałę rady gminy Istebna w sprawie powstrzymania ideologii LGBT - powiedział dziś wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Istebna/ Scotch Mist / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

- Przypomnę, że wyrok został wydany wskutek skargi złożonej przez Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara. Zgodnie z nim unieważniona została uchwała rady gminy w Istebnej, która zaprotestowała przeciwko wprowadzaniu do życia publicznego ideologii LGBT w różnych obszarach, przede wszystkim chodzi o szkoły i edukację w gminie

- powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Wiceszef resortu podkreślił, że przeciw wyrokowi sądu zaprotestowali mieszkańcy tzw. Trójwsi, czyli Istebnej, Koniakowa i Jaworzynki. - Ludzie zaprotestowali i nie zgadzają się z nim. Uważają, że orzeczenie jest skrajnie niesprawiedliwe. (…) Zebrali ok. 2 tys. podpisów, które mi w poniedziałek przekazali, prosząc, by prokuratura wystąpiła ze skargą kasacyjną. Prokuratura pochyli się nad tą sprawą. Zobaczymy, jaką decyzję podejmie - powiedział.

Michał Wójcik powiedział również, że orzeczenie WSA jest – jak się wyraził – skandaliczne.

- Ono oznacza, że "podcinamy" samorządność. Od momentu, gdy powstał samorząd w Polsce, zawsze wspólnota mogła się wypowiadać w różnych kwestiach; (…) we wszystkich sprawach, które nie są zastrzeżone ustawami dla innych organów

- wyjaśnił.

We wrześniu ub.r. rada gminy Istebna przyjęła uchwałę w sprawie powstrzymania ideologii LGBT. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach połowie lipca br. stwierdził jej nieważność. Uznał, że samorząd przekroczył uprawnienia i podjął ją z naruszeniem prawa. Uznał też, że uchwała dyskryminuje osoby o innej niż heteroseksualna orientacji i tożsamości seksualnej.

Wyrok jest nieprawomocny. Przysługuje od niego skarga kasacyjna do NSA.(

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Zbigniew Ziobro #minister sprawiedliwości #Michał Wójcik #ideologia LGBT #gmina Istebna

am
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo