„Wolność dla Białorusi”, „Łukaszenka uchadi”. W USA protest przeciwko Łukaszence

„Wolność dla Białorusi”, „Łukaszenka uchadi” - pod takimi hasłami w Filadelfii 13 września 2020 roku odbyła się demonstracja popierająca tworzenie demokratycznego ładu na Białorusi. Przybyło wielu młodych ludzi pochodzących z Białorusi, a mieszkających na emigracji w USA, między innymi ze stanu Pensylwania, New Jersey, New Jork, Maryland, Connecticut. Na wiecu nie zabrakło Klubu "Gazety Polskiej".

Nieprzypadkowo wybrali miejsce swojej manifestacji w Filadelfii na schodach przy Art Museum. Schody te bowiem są symbolem heroicznych zmagań z własnymi słabościami bohatera filmu „Rocky”, w którego wcielił się Sylvester Stallone. Z takimi samymi słabościami w walce o nieodległość i demokrację musi się zmierzyć obecna Białoruś.

Klub "Gazety Polskiej" z Filadelfii oraz „Dom Polski” i inne organizacje o charakterze patriotyczno - niepodległościowym również wsparły swoją obecnością pikietę na rzecz polskiego sąsiada zza wschodniej granicy.

Na tle białoruskich biało-czerwono-białych flag, łudząco kolorystycznie przypominających polskie barwy narodowe, widać było powiewające flagi biało-czerwone z polskim orłem w koronie. Nie uszło to uwadze organizatorów wiecu, którzy poprosili o skierowanie kilku słów  do zebranych.

Andrzej Wiśniewski, prezes „Domu Polskiego” w Filadelfii, powiedział: „kilka lat temu wspieraliśmy tutaj dążenia Ukrainy do odzyskania niepodległości, dzisiaj jesteśmy tutaj dla Was, i zawsze będziemy z wami jeśli będziecie tego potrzebować. Czekamy, aż wrócicie do Europy…”

Kolejną osobą, która wsparła zebranych, był Tadeusz Antoniak, przewodniczący Klubu "Gazety Polskiej" w Filadelfii oraz Komitetu Smoleńsko-Katyńskiego.

40 lat temu w Polsce narodziła się „Solidarność” a teraz Polacy są solidarni z Białorusią. Polacy w czasach Solidarności postawili na Ronalda Reagana, wy teraz postawcie na Donalda Trumpa, to on powiedział że Białoruś musi być wolna i on pomoże w tych dążeniach

- mówił.

Musicie wiedzieć, że Nord Stream 2, który miał zniewolić Polskę, kraje bałtyckie, Ukrainę i  Białoruś jest zastopowany dzięki obecnemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych. On walczy przeciwko Putinowi prawdziwie. Projekt „Trójmorze”, który jest inwestycją Ameryki i Polski uwzględnia też Białoruś ale tylko w nowym rozdaniu, dlatego Łukaszenko musi odejść

- dodał. 

Na manifestacji oprócz Białorusinów i Polaków obecni też byli przedstawiciele organizacji ukraińskich, mołdawskich, a także obywatele amerykańscy. 
 

 

Źródło: niezalezna.pl

#USA #Białoruś

Małgorzata Bojko
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo