III Święto "Wdzięczni Polskiej Wsi". Premier: W takim roku polskie rolnictwo to europejska racja stanu

PiS i rząd Zjednoczonej Prawicy będą w dalszym ciągu dbać o interesy polskiego rolnictwa oraz dokładać wszelkich starań, by zrównoważony rozwój obszarów wiejskich przebiegał jak najintensywniej - zapewnił w liście do rolników i mieszkańców wsi prezes PiS Jarosław Kaczyński. - W takim roku polskie rolnictwo to europejska racja stanu - mówił podczas obchodów III Ogólnopolskiego Święta Wdzięczni Polskiej Wsi premier Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki
fot. Adam Guz/KPRM

Premier Mateusz Morawiecki oraz minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski wzięli w niedzielę w Bralinie (woj. wielkopolskie) udział w obchodach III Ogólnopolskiego Święta Wdzięczni Polskiej Wsi.

Polskie rolnictwo to polska racja stanu

- mówił premier Mateusz Morawiecki.

Jak mówił Morawiecki, w tak szczególnym roku jak 2020, kiedy cały świat został dotknięty epidemią "jeszcze bardzie zdajemy sobie sprawę, że polskie rolnictwo to polska racja stanu".

"W takim roku polskie rolnictwo to europejska racja stanu"

- dodał.

Drodzy rolnicy, gospodarze polskiej wsi, dziękuję Wam za to dzisiejsze święto. Stąd - z południa Wielkopolski niech rozbrzmiewa na całą Polskę, jak polska wieś jest dla nas ważna i jakim jest fundamentem – mówił premier.

Zaznaczył, że dożynki to święto nie tylko płodów rolnych.

„Tutaj, gdzie rodzą się płody rolne, trzeba powiedzieć, że prawie 1055 lat temu na polskiej wsi zrodziła się Polska. Polska wieś, polski rolnik i jego honor to honor najwyższej, rycerskiej próby. Mamy dziś szczególny powód, żeby dziękować wszystkim rolnikom i całej polskiej wsi. Polska wieś zawsze była bastionem polskości i prostego moralnego prawa. Polskie rolnictwo i polski rolnik stali zawsze na straży polskości
– mówił szef polskiego rządu.

Norwid pisał: "Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi przez uszanowanie, tęskno mi, Panie". W całym utworze nie musiał ani razu używać słowa Polska, bo dla wszystkich było jasne do jakiego kraju tęskni i o jakim marzy – dodał.

Premier podał, że zobowiązują się dbać o polską wieś.

Dlatego kilka tygodni temu wywalczyliśmy największe w historii środki dla polskiej wsi w Brukseli - 30 mld euro. To oczywiście też nasze zobowiązanie, żeby likwidować błędy przeszłości. Chcę raz jeszcze za ten wielki trud pracy rolników podziękować i pokłonić się wszystkim rolnikom, bo w najpiękniejszy możliwy sposób łączycie tradycję, wiarę, polską kulturę z dniem dzisiejszym i odważnie patrzycie w przyszłość

– powiedział.

Morawiecki zapowiedział również, że jeszcze w tym roku rząd ruszy z programem wsparcia dla wsi "dotkniętych niesprawiedliwością polskiej transformacji", wsi w których były PGR-y.

Zaproszenie na uroczystość otrzymał też prezes PiS Jarosław Kaczyński, jednak - jak wyjaśnił w liście - nie mógł w nim uczestniczyć z przyczyn osobistych. List w jego imieniu odczytał poseł PiS Jan Dziedziczak.

"Dziś podczas obchodów 3. ogólnopolskiego święta Wdzięczni Polskiej Wsi składamy podziękowania jej mieszkańcom, dlatego pragnę w imieniu Prawa i Sprawiedliwości pokłonić się głęboko polskim rolnikom, hodowcom, sadownikom, ogrodnikom, pracownikom otoczenia produkcji rolnej oraz wszystkim innym osobom pracującym na rzecz szeroko pojętego rozwoju obszarów wiejskich, z całego serca podziękować państwu za ten codzienny trud, żmudną pracę, dzięki której nie brakuje chleba na naszych polskich stołach. Bóg zapłać"

- podkreślił Kaczyński.

Zapewnił jednocześnie, że PiS i rząd Zjednoczonej Prawicy będą w dalszym ciągu "dbać o interesy polskiego rolnictwa oraz dokładać wszelkich starań, by zrównoważony rozwój obszarów wiejskich przebiegał jak najintensywniej".

"I takiej dostatniej i zasobnej polskiej wsi pragnę państwu i naszej ojczyźnie z całego serca życzyć" - dodał szef Prawa i Sprawiedliwości.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Jarosław Kaczyński #wieś #rolnicy #polskie rolnictwo

mg
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo