W przedterminowych wyborach burmistrza Drobina startuje dwóch kandydatów: z własnego komitetu wyborczego 53-letni Grzegorz Szykulski z PiS, który pełni obecnie obowiązki burmistrza, oraz zgłoszony przez komitet wyborczy PSL, należący do tej partii, 59-letni Krzysztof Wielec, radny powiatu płockiego.

Wybory odbywają się w 6 obwodowych komisjach wyborczych na terenie gminy Drobin – lokale wyborcze zostały otwarte o godz. 7., a głosowanie potrwa do godz. 21.; w tym czasie na terenie gminy obowiązuje cisza wyborcza. Jak poinformował PAP w niedzielę rano przewodniczący Gminnej Komisji Wyborczej w Drobinie Ryszard Dylewski, wszystkie lokale wyborcze zostały otwarte punktualnie.

Burmistrz Drobina 43-letni Andrzej Samoraj z PSL zginął 16 czerwca podczas wykonywania prac rolniczych - przyczyną śmierci był nieszczęśliwy wypadek. Śledztwo, które w sprawie tego zdarzenia, prowadziła Prokuratura Rejonowa w Sierpcu zostało umorzone.

Samoraj był burmistrzem Drobina od 2014 r. Wcześniej był radnym płockiej rady powiatu; pracował również w powiatowym biurze Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Płocku.

Zgodnie z obowiązującymi regulacjami, rozporządzenie w sprawie przedterminowych wyborów burmistrza miasta i gminy Drobin ogłosił w lipcu premier Mateusz Morawiecki, wyznaczając termin głosowania na 13 września.

Jak podaje delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Płocku, w terminie wyznaczonym na początek sierpnia wpłynęły do tamtejszego komisarza wyborczego zawiadomienia o utworzeniu czterech komitetów wyborczych w związku z przedterminowymi wyborami burmistrza Drobina. Według tych danych, zgłosiły się tam: Komitet Wyborczy PSL i Komitet Wyborczy Wyborców Grzegorza Szykulskiego oraz Komitet Wyborczy Wyborców Lepsza Gmina i Komitet Wyborczy Wyborców Szansa dla Drobina.

Ostatecznie pod koniec sierpnia Miejska Komisja Wyborcza w Drobinie ogłosiła listę dwóch zarejestrowanych kandydatów w przedterminowych wyborach burmistrza miasta i gminy.