W Karpaczu o polityce i gospodarce w czasach pandemii

Tematem przewodnim większości dyskusji podczas tegorocznego XXX Forum Ekonomicznego była obecna sytuacja i perspektywy dla światowej i polskiej gospodarki w obliczu kryzysu związanego z pandemią COVID-19.

Z powodu sytuacji epidemicznej tegoroczna impreza została przeniesiona z Krynicy do Karpacza. W porównaniu z poprzednimi edycjami przyjechało na nią też znacznie mniej uczestników. Nie przeszkodziło to jednak organizatorom przygotować wiele ciekawych  paneli, podczas  których przedstawiciele świata polityki, gospodarki, kultury, mediów dyskutowali o najbardziej aktualnych wyzwaniach stojących przed polską i  europejską gospodarką. Szczególnie wiele  miejsca poświęcono walce z kryzysem wywołanym pandemią. Jak podkreślił uczestniczący w forum   Jacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych, sytuacja z ostatnich miesięcy pokazała, że najlepiej w sytuacji kryzysowej radziły sobie  spółki Skarbu Państwa. – Spółki Skarbu Państwa będą motorem wyjścia z kryzysu dzięki inwestycjom w transformację energetyczną i nowoczesny przemysł. Już dziś odpowiadają za ponad 2/3 wszystkich inwestycji spółek giełdowych. Specyficzne cechy własności państwowej w sektorze przedsiębiorstw sprawiają, że takie spółki sprawdzają się zwłaszcza w warunkach kryzysowych, kiedy szczególnego znaczenia nabierają kwestia stabilności działania i różnego rodzaju aspekty społeczne  – podkreślił podczas jednego z paneli  wicepremier Sasin.  -Warto podkreślić także zaangażowanie spółek nadzorowanych przez Ministerstwo Aktywów Państwowych, które przekazały ponad 170 mln zł na walkę z epidemią. W ramach darowizn rzeczowych przekazały m.in. ponad 15 mln maseczek ochronnych, 2 mln litrów płynu do dezynfekcji, kilkaset tys. kombinezonów – dodał Sasin.

Fundusze europejskie wspierają polskie firmy

W trakcie tegorocznego spotkania wiele miejsca poświęcono też wsparciu dla przedsiębiorców, realizowanego w ramach rządowych tarcz antykryzysowych. Jak podkreśliła Małgorzata  Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej,  na niwelowanie skutków kryzysu gospodarczegowykorzystywano środki pochodzące z różnych źródeł, w tym z funduszy europejskich.  - Naszym głównym celem było zapewnienie sprawnej realizacji projektów współfinansowanych ze środków unijnych oraz niwelowanie skutków pandemii koronawirusa. Funduszowy Pakiet Antywirusowy to działania podjęte przez mój resort, które uzupełniały i wzmacniały działania rządu w walce z pandemią i jej niepożądanym wpływem na gospodarkę. To łącznie 14,4 miliarda złotych wygospodarowanych z funduszy europejskich – poinformowała  minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.  - Środki unijne w naturalny sposób wpłynęły na wzmocnienie polskiej gospodarki, między innymi dzięki dotacjom na kapitał obrotowy dla przedsiębiorców, pomocy w utrzymaniu miejsc pracy, pożyczkom płynnościowym na bieżącą działalność firm czy grantom na badania nad diagnostyką, leczeniem i profilaktyką chorób wirusowych – dodała szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej. 
W  powrocie polskiej gospodarki na ścieżkę  wzrostu oprócz wsparcia w ramach  tarcz antykryzysowych  dużą rolę  mogą  odegrać pakiety rozwojowe. - Przygotowujemy wspólnie z Ministerstwem Finansów  proinwestycyjny pakiet, w którym obok estońskiego CIT, znajdzie się ulga robotyzacyjna, czyli ulga podatkowa ulga umożliwiająca odliczenie dodatkowo 50 proc. kosztów kwalifikowanych  - poinformowała uczestnicząca w forum Jadwiga Emilewicz, wicepremier, minister rozwoju.

Wyzwania energetyczne

Tradycyjnie dużo miejsca podczas forum  poświęcono kwestiom związanym z energetyką, a zwłaszcza z transformacją energetyczna, która jest jednym z największych wyzwań  stojących przed polską gospodarką w najbliższych latach.  -  W 2040 r. ponad połowę mocy zainstalowanych będą stanowić źródła zeroemisyjne. Szczególną rolę odegra w tym procesie wdrożenie do polskiego systemu elektroenergetycznego morskiej energetyki wiatrowej i uruchomienie elektrowni jądrowej. Będą to dwa strategiczne nowe obszary i gałęzie przemysłu, które zostaną zbudowane w Polsce.  To szansa na rozwój krajowego przemysłu, rozwój wyspecjalizowanych kompetencji kadrowych, nowe miejsca pracy i generowanie wartości dodanej dla krajowej gospodarki – mówił  Michał Kurtyka,  minister klimatu. O transformacji energetycznej mówiono tez podczas panelu dotyczącego  przyszłości sektora górniczego. Uczestniczył w nim m. in. Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych, powołany w ostatnich dniach na pełnomocnika rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego. Wiceminister Soboń podkreślił, że  transformacja polskiego sektora energetycznego i górniczego musi być sprawiedliwa, czyli uwzględniać stanowiska strony społecznej, samorządowej i ekspertów.

Nagrody forum

Elementem  polityki energetycznej  Polski do 2040 roku jest  połączenie dwóch polskich koncernów paliwowych PKN Orlen i Lotosu.  Według Daniela Obajtka, prezesa zarządu PKN Orlen, fuzja pozwoli zbudować polski koncern, który będzie w stanie skutecznie konkurować z zagranicznymi podmiotami na rynku europejskim. I co ważne,  będzie miał  większe możliwości jeśli chodzi o inwestycje i prace badawczo-rozwojowe. Prezes Orlenu został wyróżniony nagrodą  Człowieka Roku  Forum Ekonomicznego.  Nagroda dla Daniela Obajtka to dowód uznania dla prowadzonych przez niego działań na rzecz rozwoju firmy i budowania największego w Polsce koncernu multienergetycznego. PKN Orlen chce być liderem transformacji energetycznej w regionie. W Karpaczu koncern ogłosił swoje plany osiągnięcia neutralności emisyjnej do roku 2050.

Tytuł firmy roku tegorocznego forum przyznano  spółce  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG). Z kolei  laureatem Nagrody Gospodarczej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie został Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP. Natomiast liderka białoruskiej opozycji, kandydatka w sierpniowych wyborach prezydenckich na Białorusi, Swiatłana Cichanouska została uhonorowana nagrodą specjalną Forum Ekonomicznego.

Patronat medialny nad Forum Ekonomicznym 2020 w Krynicy Zdroju, 8-10 września 2020 r. objął portal niezalezna.pl.

 

Źródło: niezalezna.pl

#Forum Ekonomiczne

Andrzej Ratajczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo