Premier apeluje do UE o solidarność energetyczną. „Projekt Nord Stream 2 powinien zostać zamknięty”

Apelujemy o tę unijną solidarność energetyczną, a nie o budowę aliansu w tym przypadku niemiecko-rosyjskiego ponad naszymi głowami. Uważamy, że na tym etapie energetyczna solidarność w Unii Europejskiej wymaga tego, żeby ten projekt został zamknięty, żeby Nord Stream 2 został zakończony - powiedział w piątek w Lublinie po szczycie Grupy Wyszehradzkiej premier Mateusz Morawiecki.

spotkanie grupy V4 w Lublinie
Krystian Maj/@PremierRP

Morawiecki na konferencji prasowej odniósł się do sprawy budowy gazociągu Nord Stream 2. Podkreślił, że trzeba budować unijną solidarność energetyczną.

"Apelujemy o tę unijną solidarność energetyczną, a nie o budowę aliansu w tym przypadku niemiecko-rosyjskiego ponad naszymi głowami. Uważamy, że na tym etapie energetyczna solidarność w Unii Europejskiej wymaga tego, żeby ten projekt został zamknięty, żeby Nord Stream 2 został zakończony, ponieważ zagraża tej solidarności energetycznej i stwarza sytuację jeszcze większego uzależnienia Białorusi i Ukrainy od Rosji"

- powiedział Morawiecki.

Mówił też, że państwa Grupy Wyszehradzkiej chcą zaproponować Białorusi "pewne możliwości dotyczące stabilizacji sytuacji" gospodarczej.

"Chcemy zaproponować pewne mechanizmy, które są przetestowane, sprawdzone i które mogą doprowadzić do tego, żeby Białoruś była rzeczywiście pomostem między Wschodem i Zachodem, między Rosją a Unia Europejską, bo przecież wszyscy byśmy sobie życzyli dobrobytu narodu białoruskiego, sukcesu gospodarczego, pokoju oraz demokracji i wolności"

- mówił szef polskiego rządu.

Zaznaczył, że to suwerenna wola narodu białoruskiego wyrażona w wolnych wyborach musi być rozstrzygająca. 

 Źródło: niezalezna.pl, pap

 

#Mateusz Morawiecki #Grupa V4

po
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo