Premier Słowacji docenia rolę Polski w relacjach z Białorusią. "To Polska odgrywa rolę lidera w V4"

W relacjach z Białorusią w obecnej sytuacji to Polska odgrywa rolę lidera w V4 - powiedział w piątek w Lublinie po szczycie Grupy Wyszehradzkiej premier Słowacji Mateusz Igor Matovicz. Podziękował też Polakom, w rocznicę powstania "Solidarności", za to, że pokazali jak zwalczyć komunizm.

premier Słowacji
By Televízia JOJ - https://www.youtube.com/watch?v=EwSQDk9P46E, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90942009

Matovicz ocenił po spotkaniu, że Grupa V4 odgrywa "niezwykle ważną rolę i w niektórych tematach może być liderem". "Nikt nie wątpi, że w przypadku Białorusi to Polska odgrywa rolę lidera" - ocenił premier Słowacji.

Poinformował, że premier Polski Mateusz Morawiecki przedstawił podczas szczytu premierom państw Grupy V4 "strategiczna propozycję" w kwestii sytuacji na Białorusi. Przyznał też, że premierzy rozmawiali o "podejściu strategicznym" w kontaktach z Chinami, a także z Turcją.

"Wiem, że Polska niedawno świętowała rocznicę powstania +Solidarności+. W imieniu wszystkich naszych obywateli krajów postkomunistycznych chciałem podziękować Polakom, że mieli tę odwagę, że podnieśli głowy i pokazali innym krajom jak przeciwstawić się złu komunizmu i socjalizmu. Dzięki temu mamy dziś wolność. +Solidarność+ stała się dla nas wszystkich fundamentem w walce ze złem"

- powiedział Matovicz.

Wyraził też nadzieję, że tak samo "powiedzie się w walce z COVID-em - 19".

 Źródło: niezalezna.pl, pap

 

#Białoruś #Grupa V4

po
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo