Zdecydowanie mniej przestępstw przez epidemię koronawirusa! Słynny, humorystyczny apel policji odniósł sukces

„Z powodu pandemii COVID-19, która wywołała panikę, a na nas nałożyła wiele nowych zadań, prosimy o zaprzestanie wszelkich działań przestępczych/haniebnych/niegodziwych do odwołania” - napisała w marcu br. Policja na swoich profilach w mediach społecznościowych. Portal Niezależna.pl postanowił sprawdzić, czy ten apel z przymrużeniem oka odniósł sukces. Okazuje się, że tak!

policja.pl

Nasza redakcja zwróciła się do Komendy Głównej Policji o dane dotyczące skali popełnianych przestępstw od stycznia do sierpnia br., a także zestawienie ich z analogicznym okresem w 2019 r. 

Nasz apel do przestępców, chociaż skierowany przez rzecznika KGP insp. Mariusza Ciarkę z przymrużeniem oka, jak wskazują dane statystyczne, poskutkował i w okresie od stycznia do sierpnia odnotowaliśmy zdecydowany spadek przestępczości. Co więcej, jest on nadal aktualny i liczymy na dalszą współpracę i zrozumienie ze strony społeczeństwa.
- odpowiedział nam podkom. Antoni Rzeczkowski z upoważnienia rzecznika prasowego KGP insp. Mariusza Ciarki.

Dodał, że „od kilku lat odnotowujemy mniej przestępstw, rekordowe poczucie bezpieczeństwa i wysokie zaufanie do Policji”.

 

Uwaga❗️ Uwaga❗️Ważna informacja 😉 Z powodu pandemii COVID-19, która wywołała panikę, a na nas nałożyła wiele nowych...

Opublikowany przez Polska Policja Wtorek, 17 marca 2020

Według statystyk przekazanych portalowi Niezależna.pl, w przypadku niektórych przestępstw odnotowano spadek nawet o kilkanaście procent w porównaniu do roku poprzedniego.

Dla przykładu, od stycznia do sierpnia 2019 roku funkcjonariusze odnotowali 67 191 kradzieży na terenie całego kraju. W analogicznym okresie w tym roku liczba kradzieży spadła do 61 178 zdarzeń.

Funkcjonariusze odnotowali też spadek w przypadku kradzieży z włamaniem, gdy w 2019 roku w okresie od stycznia do sierpnia doszło do 32 234 zdarzeń, a w tym samym czasie w 2020 roku do 31 688.

Z danych KGP wynika również, że od stycznia do września 2020 roku doszło do mniejszej liczby bójek i pobić. Odnotowano tylko 2 346 przypadków, gdy rok temu było ich 3 046.

Spadek liczby przestępstw policjanci odnotowali również w przypadku przestępstw kryminalnych. Od stycznia do sierpnia  ubiegłego roku było ich 366 569, a w tym samym okresie w 2020 roku – 325 029. To daje wynik o 41 540 niższy niż przed dwunastoma miesiącami!

Mniej jest również przestępstw dotyczących rozbojów. Od stycznia do sierpnia 2019 roku policjanci odnotowali 3253 przypadki, z kolei w tym roku  2 790

Mniej jest też na drogach pijanych kierowców. Od stycznia do sierpnia 2020 roku policjanci zatrzymali 34 590 kierujących w stanie nietrzeźwości (zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila). Z kolei rok temu w tym samym czasie zatrzymano 37 680 kierowców.

Poniżej zamieszczamy dane przesłane nam przez Komendę Główną Policji [Kliknij, aby powiększyć tabelę]:

 

Źródło: niezalezna.pl

#policja #koronawirus #przestępczość

Jan Przemyłski
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo