Wyjątkowe wspomnienie Lecha Kaczyńskiego. "Był jedną z najważniejszych postaci Solidarności"

- Lech Kaczyński był jedną z najważniejszych postaci Solidarności, wyjątkowym człowiekiem i jednym z ostatnich mężów stanu - mówił dziś ambasador Polski w Niemczech Andrzej Przyłębski, otwierając w Berlinie wystawę poświęconą byłemu prezydentowi RP. Niewykluczone, że wystawa będzie obecna także w innych krajach Europy, a nawet w USA.

Śp. Lech Kaczyński
Piotr Galant/Gazeta Polska

Podczas uroczystości otwarcia wystawy "Profesor Lech Kaczyński, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Polityk. Działacz społeczny. Nauczyciel akademicki" Przyłębski przypomniał, że niedawno obchodzona była okrągła 40. rocznica powstania NSZZ "Solidarność", a Lech Kaczyński był jedną z najważniejszych postaci związku.

- To był człowiek, który w momencie, kiedy Lech Wałęsa zajęty był bardziej polityką niż sprawami związkowymi, faktycznie prowadził związek przez wiele miesięcy, przez wiele lat

- podkreślił.

Ambasador zachęcał wszystkich do obejrzenia wystawy; jak mówił, można dzięki niej dowiedzieć się "naprawdę bardzo wiele o życiu i działaniu tego naprawdę wyjątkowego człowieka, jednego z ostatnich mężów stanu, człowieka, który nie myśli w kategoriach wygrania najbliższych wyborów, ale myśli w kategoriach dobra narodu w najbliższych 20, 30, 50 latach".

Przyłębski zaznaczył, że wystawa została zorganizowana we współpracy z Trybunałem Konstytucyjnym i była tam prezentowana w lipcu. Wielkoformatowe plansze w języku niemieckim i angielskim zostały zawieszone na ogrodzeniu przyszłej polskiej ambasady w Berlinie przy reprezentacyjnej alei Unter den Linden w pobliżu Bramy Brandenburskiej.

Ambasador przypomniał, że to już kolejna prezentowana w tym miejscu ekspozycja; wcześniej można tam było oglądać m.in. wystawę poświęconą "Solidarności Walczącej". "Myślę, że wystawa po Berlinie będzie dalej jeszcze w Europie i w Stanach Zjednoczonych obecna" - dodał.

Ekspozycja prezentuje niemal całą drogę polityczną Lecha Kaczyńskiego, od czasów jego działalności w antykomunistycznej opozycji, poprzez działalność związkową w "Solidarności", piastowanie kierowniczych stanowisk w urzędach w wolnej Polsce, stanowisko prezydenta Warszawy, aż po zwycięstwo w wyborach prezydenckich w 2005 roku i śmierć w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku.

W uroczystości otwarcia wystawy oprócz ambasadora Polski w Niemczech wzięli udział m.in. ambasadorzy Węgier i Gruzji - Imre Gyoerkoes oraz Lewan Izoria, a także przedstawiciele organizacji polonijnych, w tym Związku Polaków w Niemczech

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Lech Kaczyński

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo