Udane testy indyjskiego pocisku hipersonicznego

Indyjska Organizacja Badań Wojskowych DRDO (Defence Research and Development Organisation) przeprowadziła niedawno testy demonstratora pocisku hipersonicznego (Hypersonic Technology Demonstrator Vehicle - HSTDV).

wikipedia.eng.

Próba z demonstratorem pocisku hipersonicznego miała miejsce na  poligonie testowym zlokalizowanym na wyspie Dr. Abdula Kalama nad Zatoką Bengalską we wschodniej części Indii. W czasie testów HSTDV został wyniesiony przez rakietę Agni na wysokość 30 km., po czym oddzielił się od niej, odpalając silnik strumieniowy z naddźwiękową komorą spalania (scramjet). Warto zauważyć, że dzięki niemu HSTDV może osiągać prędkość aż 6 Ma. Sama konstrukcja jest odporna na temperatury do 2500 stopni Celsjusza, które uzyskuje podczas operowania.

Warto zauważyć, że Indie są kolejnym krajem po Stanach Zjednoczonych, Chinach i Rosji, które prowadzą udane testy z technologiami hipersonicznych pocisków. Technologia ta umożliwić ma m.in. eliminowanie kluczowych punktów obrony przeciwnika, ignorując przy tym ich systemy obrony powietrznej. Demonstrator pocisku hipersonicznego HSTDV został stworzony z myślą nie tylko o wykorzystaniu wojskowym ale również cywilnym, w tym do wynoszenia satelitów. 

 Źródło: niezalezna.pl

 

PKR
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo