Nowe śmigłowce w policyjnej flocie

Policyjną flotę uzupełniły trzy nowe śmigłowce Bell 407GXi, doposażone w system obserwacji lotniczej warty 18,5 milionów złotych - powiedział dziś rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

Bell 407GXi
By Konflikty.pl, Attribution, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7891186

Jak poinformował rzecznik Komendy Głównej Policji, pierwszy z trzech nowych śmigłowców wylądował w ostatni piątek na lotnisku Warszawa-Babice.

"Z tej okazji lotniskowa straż pożarna powitała go tradycyjnym salutem wodnym"

- przekazał policjant.

"Druga z zakupionych maszyn wylądowała na płycie warszawskiego lotniska dzień później, a trzecia w poniedziałkowe popołudnie" - powiedział.

Wskazał, że nowe śmigłowce będą wykonywać zróżnicowane zadania. "Dzięki zamontowanym głowicom optoelektronicznym i szperaczom będą mogły teraz prowadzić obserwację w każdych warunkach pogodowych, zarówno w dzień, jak i w nocy" - tłumaczył.

"Dodatkowo sprzężenie laserowego dalmierza z systemem GPS będzie pozwalać na precyzyjne określenie odległości obserwowanego celu. Dzięki laserowemu wskaźnikowi i iluminatorowi podczerwieni możliwe będzie np. wskazanie funkcjonariuszom będącym na ziemi położenia poszukiwanego pojazdu czy odnalezionej w ciemności osoby. Obraz, w czasie rzeczywistym będzie można transmitować wraz z innymi danymi dotyczącymi obiektu na stacjonarne i ruchome stanowiska odbiorcze"

- wyjawił.

Poinformował również, że nowe śmigłowce Bell 407GXi w porównaniu do swoich poprzedników wyróżniają się m.in. większą kabiną i czterołopatowym śmigłem oraz nowymi silnikiem. "Wyposażony jest w cyfrową awionikę G1000H NXi Integrated Flight Deck firmy Garmin i silnik Rolls-Royce M250-C47E/4 FADEC o mocy ponad 700 KM z systemem cyfrowego sterowania i kontroli (FADEC)" - przekazał.

"Dwuosobowa załoga może zabrać na pokład pięciu pasażerów. Maszyna może osiągać prędkość 246 km/h. Na jednym tankowaniu jest w stanie pokonać dystans 624 km"

- podał.

Podkreślił również, że nowe śmigłowce są kolejnym etapem modernizacji policyjnego lotnictwa. "W ostatnim czasie lotnictwo polskiej Policji zostało wzbogacone też o trzy śmigłowce Black Hawk. Zakup dwóch tego typu śmigłowców o wartości blisko 143 mln zł sfinansowano ze środków Programu Modernizacji Policji (dostawa w 2018 r.), a jeden – ze środków rezerwy celowej na kwotę blisko 79 mln zł (dostawa w 2019 r.)" - przypomniał inspektor.

Dodał, że jeden z nowych śmigłowców można zobaczyć z bliska na odbywającym się Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego 2020, który zorganizowały Targi Kielce.

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#policja #śmigłowce

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo