Chciałbym zaanonsować zaproszenie dla opozycji na przyszły tydzień po to, żeby znowu porozmawiać o Białorusi w obecnym stanie wydarzeń.
- powiedział Morawiecki.

Dodał, iż cieszy się, że ostatnia rozmowa z opozycją na temat Białorusi „była konstruktywna”.

Cieszę się, że przedstawiciele opozycji w ogromnej większości zgadzali się z naszymi działaniami, wspierali nasze działania.
- podkreślił szef rządu.

Dopytywany, czy ta rozmowa przyniosła już efekty w Parlamencie Europejskim, premier odparł:

Myślę, że przynosi ona efekty zarówno w Parlamencie Europejskim, jak również na forum międzynarodowym. Tutaj działanie przedstawicieli opozycji, chociażby pana Roberta Biedronia w PE jest bardzo jednoznaczne, wskazujące na brak legalności władzy na Białorusi i inspirujące inne grupy parlamentarne.
- powiedział Morawiecki.

Premier Morawiecki podkreślił, że Białoruś to także sprawa Unii Europejskiej. Białoruś musi być wspierana przez UE, dlatego - zaznaczył szef rządu - jeszcze w sierpniu wnioskował o zwołanie specjalnego posiedzenia Rady Europejskiej w sprawie Białorusi i zostało ono „bardzo szybko” zwołane.

Nasza granica z Białorusią to 418 km, ale Białoruś ma jeszcze dłuższą granicę z Litwą i ma również granicę z Łotwą. Łączna granica z Unią Europejską to 1270 km.
- zaznaczył premier.