W nieustannie zmieniającym się świecie korzystamy z coraz nowszych i bardziej zaawansowanych technologicznie instrumentów, których zadaniem jest ułatwienie nam życia oraz zwiększenie naszego bezpieczeństwa. 

Komputery, smartfony, a nawet nasze auta, wyręczają nas w wielu czynnościach i jednym z takich właśnie systemów jest tzw. inteligentny dom.

Czym jest inteligentny dom?

Dom inteligentny, to system, który kompleksowo może zadbać o większość naszych potrzeb związanych z optymalnym i wygodnym korzystaniem z mieszkania i całej posesji. Jest w stanie zapewnić komfort życia i – co bardzo ważne – bezpieczeństwo mieszkańców.

Technologia ta umożliwia obniżenie kosztów i jest w stanie umilić użytkownikom czas spędzany w domu. Jeśli zostanie zsynchronizowana z elastycznym systemem automatyki, można ją kreatywnie rozbudowywać, dostosowując do indywidualnych potrzeb. 

Obsługa takiego systemu jest prosta i nie wymaga od mieszkańców specjalistycznego przygotowania.

Produkty inteligentnego domu

Inteligentne domy „troszczą” się za właścicieli o bardzo wiele istotnych z punktu widzenia użytkowania parametrów, a ich działanie można odpowiednio zaprogramować.
Dzięki czujnikom mierzącym temperaturę (wewnątrz i na zewnątrz budynku), a także wilgotność powietrza, są w stanie odpowiednio regulować te właśnie parametry. Sterują pracą kotła centralnego ogrzewania, wentylacją oraz urządzeniami klimatyzacyjnymi, zapewniając optymalne korzystanie z energii i tym samym redukując koszty.

Inteligentny dom i systemy nim sterujące mogą też czuwać nad otwieraniem lub zamykaniem rolet okiennych, żaluzji, czy markiz, co zapewnia komfort zwłaszcza w czasie dużego nasłonecznienia i wysokich temperatur.
Dzięki czujnikom ruchowym i czujnikom mierzącym natężenie światła zoptymalizują kwestie związane z oświetleniem budynku i całej posesji, zapewniając tym samym oświetlenie tam, gdzie jest potrzebne w odpowiednim czasie. 

Inteligentne systemy dbają również o nasze bezpieczeństwo, sterując systemem alarmowym nie tylko w czasie włamania, ale także ewentualnego pożaru, ulatniania się śmiertelnie niebezpiecznego dwutlenku węgla lub nieszczelności instalacji gazowej.

Nasz inteligentny „administrator” przypomni właścicielowi o zapełnieniu szamba, czy zbiorników na wodę deszczową i nawodni ogród kiedy zajdzie taka potrzeba.

Dzięki systemowi wielostrefowego nagłośnienia i kina domowego multiroom dźwięki naszych ulubionych piosenek mogą się przemieszczać razem z nami p całym domu.

Zalety inteligentnego domu

Oprócz wymienionych wcześniej korzyści w postaci oszczędności energii, komfortu i bezpieczeństwa, Instalacje inteligentnego domu pozwalają na stały kontakt z użytkownikiem, również w czasie, kiedy jest on np. na wakacjach.

Inteligentny dom, a cena? Tu jest pewien problem, bo system nie jest tani, ale inwestycja może szybko się zwrócić. Odpowiednio skonfigurowana instalacja pozwala na oszczędności w zużyciu energii elektrycznej i gazu sięgające nawet 30 proc.

Jak zwykle bywa w przypadku nowych technologii, czas będzie tu grał na korzyść potencjalnych klientów i należy się liczyć ze spadkiem cen w niedalekiej przyszłości.