Wypożyczanie samochodu – biznes na kółkach

Planowałeś podróż, lecz akurat twoje auto odmówiło posłuszeństwa? Rozważasz wypożyczenie auta, lecz nigdy nie korzystałeś z tego typu usług? Mamy kilka wskazówek, które mogą być przydatne w tej sytuacji.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/Raten-Kauf/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

O wypożyczalniach samochodów słyszeliśmy wszyscy, lecz nie każdy miał okazję z nich skorzystać. Coraz więcej osób decyduje się na długoterminowy wynajem samochodów, np. jadąc na urlop.

Gdzie wynająć samochód?

W sieci jest dostępne całkiem pokaźna ilość porównywarek cen samochodów z różnych wypożyczalni. Przedstawiają nam najlepsze opcje dostosowane do naszych wymagań i potrzeb. Wypożyczalnie samochodów najczęściej działają w rejonach lotnisk czy dworców kolejowych. Tam też wynajem samochodów oferują biura turystyczne.

Kolejnym filarem, na którym swoją działalność opierają wypożyczalnie samochodów, są klienci biznesowi. Wśród firm popularny jest długoterminowy wynajem samochodów. Dla kogo biorą pojazdy? Dla swoich gości czy pracowników prowadzących interesy w innym mieście. Wynajem aut długoterminowy popularny jest także w przypadku firm ubezpieczeniowych. Wynajmują auta jako pojazdy zastępcze dla swoich podopiecznych.


Na co zwrócić uwagę przy wynajmie samochodu?

Najważniejszą rzeczą w przypadku brania samochodu na wynajem jest dokładne przeczytanie umowy. Szczególną uwagę należy zwrócić na punkt dotyczący ubezpieczenia. Zazwyczaj pożyczane auta mają wykupioną polisę OC, AC i od kradzieży, ale warto sprawdzić, czy na pewno.

Często stosowana praktyka to wkład własny, czyli kwota do wysokości której sami jesteśmy odpowiedzialni za uszkodzenia, a dopiero powyżej niej ubezpieczyciel przejmuje koszta.

Przy wynajmie samochodu przez internet warto zwrócić uwagę na termin wynajmu. Ceny 3 miesiące przed planowanym wyjazdem mogą być nieporównywalnie niższe niż tydzień przed – nawet 3-4 razy niższe. Taniej jest wypożyczyć samochód na lotnisku, niż w centrum miasta. W momencie rezerwacji Podczas rezerwacji warto sprawdzić, czy można zaznaczyć inne miejsce oddania auta niż odbioru.

Czas wynajmu w wielu przypadkach działa jak „doba hotelowa”, np auto odbiera się o godzinie 8 rano, a oddaje o 16. Wiek kierowcy ma czasami spore znaczenie. Duża część wypożyczalni pobiera dodatkowe opłaty, gdy kierowca ma mniej niż 25 lat. Coraz rzadziej spotykanym punktem umowy jest limit kilometrów jakie możemy przebyć samochodem. Warto również sprawdzić, jakie są zasady anulowania rezerwacji auta – czy nie wiąże się z dodatkowymi kosztami.


Formalności przy wynajmowaniu auta

W przypadku wypożyczenia samochodu oczywistym jest warunek posiadania prawa jazdy. W niektórych krajach wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy np. Jamajka czy Meksyk. Niektóre wypożyczalnie odmawiają usługi kierowcom młodym lub niedoświadczonym; w innych przypadkach młody wiek i krótki staż wypożyczającego wiążą się z koniecznością dodatkowej opłaty lub ubezpieczenia. Dla potwierdzenia danych z prawa jazdy konieczny będzie drugi dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport).

Za usługę zapłacić można kartą kredytową. Najczęściej wymagane jest, by karta była wystawiona na nazwisko kierowcy. Firmy zawsze pobierają kaucję. Jej wysokość zależy od czasu wynajmu oraz ubezpieczenia jakie wybierzemy. Warto więc zorientować się wcześniej, ile będzie zablokowane na kaucji.
Podczas odbioru auta warto zwrócić uwagę na stan samochodu: jeszcze w wypożyczalni zrobić zdjęcia, na zewnątrz i w środku auta. Nawet najdrobniejszą rysę czy uszkodzenie należy zgłosić pracownikowi.
Kolejną kwestą jest ilość paliwa w baku. Często dostaje się auto z pełnym bakiem i trzeba zwrócić też z pełnym. Warto sprawdzić, czy na pewno jest pełny bak.

 

Źródło: niezalezna.pl, duze-podroze.pl, franchising.pl, chojnice.com, wypozyczalniasamochodowwarszawa.pl

#wypożyczalnia samochodów #auta na wynajem

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo