Czym są kosmetyki naturalne?

Produktami otrzymywanymi ze składników pochodzenia roślinnego lub mineralnego. Często określa się je biokosmetykami lub kosmetykami ekologicznymi. Bazują one na olejkach eterycznych, ekstraktach ziołowych, olejach i nie zawierają składników pochodzenia zwierzęcego ani nie są testowane na zwierzętach.

Co ważne: choć mogłoby się wydawać, że kosmetyki naturalne i kosmetyki organiczne to ten sam rodzaj produktów – nic bardziej mylnego. Jak podaje portal doz.pl, żeby móc wyrób nazwać naturalnym, wystarczy, że będzie w swoim składzie zawierał elementy pochodzenia naturalnego, takie jak roślinne ekstrakty, składniki mineralne czy substancje odzwierzęce (np. śluz ślimaka).

Nie wyklucza to niestety dodawania do takiego wyrobu składników syntetycznych, dlatego często w kremie z napisem „natural”, „eko” czy „bio” znajdziemy całą listę bardzo nienaturalnych dodatków. Kosmetyki organiczne objęte są zdecydowanie większymi restrykcjami, a dodawanie do nich sztucznych barwników, konserwantów czy parabenów jest zabronione. Niestety, w branży kosmetycznej brakuje jeszcze wielu uregulowań prawnych, więc certyfikaty, poświadczające o „organiczności” i naturalności produktu są przyznawane przez kilka organizacji, z których każda ma nieco inne wytyczne

- czytamy.

Co zawierają kosmetyki naturalne?

Kosmetyki naturalne oferuje niejeden sklep stacjonarny, czy internetowy. Aby jednak mieć pewność, że kosmetyk, po który sięgamy, jest naprawdę naturalny, a nie tylko tak nazwany, należy zwróć uwagę, czy na etykiecie znajduje się symbol jednego z tych certyfikatów:

 • COSMEBIO – 95-10 proc. wszystkich składników musi być pochodzenia naturalnego, a surowce roślinne muszą pochodzić z upraw ekologicznych. Minimum 10 proc. wszystkich składników musi być organicznych.
 • ECOCERT – minimum 95 proc. składników kosmetyku musi być pochodzenia naturalnego, z czego 50 proc. składników musi pochodzić z upraw ekologicznych – w przypadku kosmetyków organicznych wymóg ten dotyczy 95 proc. składników. Nie można stosować surowców modyfikowanych genetycznie, syntetycznych aromatów i barwników, emulgatorów PEG, a kosmetyki nie mogą być testowane na zwierzętach.
 • BDIH – Federalny Związek Niemieckich Przedsiębiorstw, który kładzie nacisk na ekologiczne uprawy, produkcję przyjazną środowisku i zwierzętom oraz oszczędne, ekologiczne opakowania.
 • ICEA – kosmetyki w 100 proc. wegańskie, nietestowane na zwierzętach, zawierają tylko certyfikowane, ekologiczne składniki, nie mogą mieć syntetycznych dodatków (konserwanty, barwniki) ani GMO, są hipoalergiczne, a opakowania podlegają recyklingowi.
 • NATRUE – zrzesza firmy zajmujące się produkcją kosmetyków naturalnych, wszystkie produkty mają certyfikaty BDIH. Wyróżnia się trzy poziomy certyfikatu: spełniają wszystkie wymagania dla naturalnych składników i określają dopuszczalne sposoby produkcji; 70 proc. naturalnych surowców pochodzi z upraw ekologicznych; 95 proc. naturalnych surowców pochodzi z upraw ekologicznych.
 • VEGAN – daje gwarancję, że kosmetyk jest w 100 proc. kosmetykiem wegańskim i wolny od GMO.
 • COSMOS – ujednolicony, międzynarodowy certyfikat - zrzesza Cosmebio, EcoCert, BDIH, Soil Association i ICEA. Ocenia nie tylko skład kosmetyków, ale także wpływ, jaki ich produkcja ma na środowisko. Minimum 95 proc. składników pochodzenia rolnego musi być organicznych, można stosować jedynie naturalne barwniki i aromaty roślinne, zakazane jest testowanie na zwierzętach, a opakowania muszą być przyjazne dla środowiska. Istnieją dwa rodzaje certyfikatów COMOS: Organic i Natural.

Zalety kosmetyków naturalnych

Kosmetyki naturalne pobudzają i wspomagają prace skóry w jej naturalnych funkcjach fizjologicznych, bez zakłócanie naturalnego rytmu i procesów odnowy. Celem ich stosowania jest przywrócenie naturalnych funkcji skóry, pobudzenie jej do samodzielnego odbudowywania włókien kolagenowych oraz innych naturalnych procesów odnowy.

Portal love-me-green.pl przypomina jednak, że nie należy oczekiwać, iż kosmetyki naturalne dadzą natychmiastowe efekty, gdyż najpierw muszą pobudzić mechanizmy skóry, dotychczas hamowane przez stosowanie kosmetyków syntetycznych. Skóra pielęgnowana preparatami naturalnymi samoistnie reguluje poziom produkcji sebum, wyrównuje jego braki lub nadmiar, pobudza się do samoregeneracji, czego nie są w stanie zapewnić w pełni kosmetyki syntetyczne.

Biokosmetyki nie walczą z naturalnymi procesami zachodzącymi w skórze, wspierają je w naturalny sposób i wzmacniają, działając jednak wolniej, choć pozostawiając efekt trwalszy i wyraźniejszy. Substancje zawarte w kosmetykach naturalnych nie są z założenia ani szkodliwe ani podrażniające dla skóry. Ze względu na technologię produkcji oraz jakość składników dużo rzadziej wywołują reakcje alergiczne i podrażnienia. Jako konserwanty używa się naturalnych substancji takich jak witamina E, olejki eteryczne, alkohol. Bardzo dużą uwagę zwraca się na czystość biologiczną składników

- podaje portal, dodając, że kosmetyki naturalne mają także właściwości lecznicze, pobudzają proces regeneracji i przywracają stan równowagi skóry. 

Najważniejsze cechy kosmetyków ekologicznych to:

 • roślinne surowce wykorzystane do produkcji kosmetyków pochodzące z kontrolowanych - biologicznych upraw,
 • użycie surowców zwierzęcych jest dozwolone tylko, jeśli są one pozyskane od zwierząt żyjących, możliwie z ekologicznych hodowli,
 • brak syntetycznych barwników, syntetycznych substancji zapachowych, silikonu, parafiny i produktów pochodzących z ropy naftowej, dzięki czemu nie wywołują alergii skórnych,
 • składniki do produkcji kosmetyków uzyskiwane są metodami fizycznymi (np. tłoczenie, ekstrakcja, filtracja, destylacja, suszenie itp.), mikrobiologicznymi lub enzymatycznymi,
 • mikrobiologiczną czystość produktów zapewniają przede wszystkim naturalne systemy konserwujące (np. witamina E),
 • wszystkie składniki ulegają biodegradacji, co pozytywnie wpływa na ochronę środowiska.