Urządzanie mieszkania: meble pod telewizor

Telewizja często angażuje nasz czas wolny i trudno wyobrazić sobie dzisiejszy salon pozbawiony telewizora. Choć na pozór sprawa wydaje się drugorzędna, to dobór właściwego mebla pod nasz sprzęt RTV jest istotny. Od tego zależy w dużej mierze nasz komfort oglądania TV.

pixabay.com/manbob86

Pandemia koronawirusa sprawiła, że pozostając w domach coraz więcej czasu spędzamy przed telewizorem - tak wynika z licznych obserwacji oraz badań. Przed TV spędzamy nie tylko czas wolny - może to być również istotna pomoc w naszej pracy, szczególnie dla nas - osób pracujących w mediach. A niemniej ważne niż sam sprzęt RTV, są odpowiednie meble pod telewizor.

Rodzaje mebli nadających się pod telewizor

Firmy meblowe oferują rozmaitość wzorów mebli, na których będziemy mogli umieścić nasz sprzęt RTV. Ich wybór zależy przede wszystkim od dodatkowych zastosowań, a także rozmiarów - do niewielkiego pomieszczenia raczej nie dokupimy obszernej komody, a nasze zainteresowanie przykuje raczej niewielka szafka TV. Każdy z rodzajów mebli ma swoje atuty i mankamenty.

Do wyboru, obok komód czy szafek, mamy również popularne stoliki pod telewizor lub specjalne półki. Gdy kupujemy meble RTV, eksperci radzą, by przede wszystkim pomyśleć przyszłościowo i liczyć się z ewentualnością tego, że za jakiś czas możemy np. wymienić telewizor na większy. Dobrze być przygotowanym na tę ewentualność, by wraz z zakupem nowego sprzętu RTV nie być zmuszonym do dodatkowego wydatku na nowy mebel. 

Przy wyborze mebli - komody, szafki, półki lub stolika - warto pomyśleć, czy będzie on przez nas wykorzystywane także do umieszczenia innych sprzętów lub przedmiotów - np. dekodera lub głośników z zestawu kina domowego. 

Funkcjonalność mebli pod telewizor

Wspomnieliśmy już, że istotne są dodatkowe zastosowania mebli RTV. Jeśli chcemy wyeksponować posiadaną przez siebie kolekcję np. filmów na płytach DVD czy książek, dobrym wyborem okaże się szafka, na której z powodzeniem postawić możemy również dekoder lub umieścić inne, drobniejsze sprzęty, jak np. piloty. Możemy wybrać szafki pod telewizor nowoczesne, wiszące, wyposażone w dodatkowe oświetlenie LED, designerskie jak również klasyczne, stojące - producenci oferują mnogość modeli. 

Gdy meble pod telewizor chcemy wykorzystać również jako schowek na inne przedmioty, np. książki, dokumenty, płyty czy serwis kawowy, zdecydowanie lepiej sprawdzi się pojemna komoda, często wyższa niż szafka. 

Zarówno komody, jak i szafki pozwalają na ukrycie kabli od telewizora oraz pozostałych sprzętów. Część mebli posiada dodatkowo odpowiednie wycięcia, które umożliwiają schowanie przewodów, co zdecydowanie poprawia estetykę "telewizyjnego zakątka". 

Podobną funkcjonalność jak szafka posiada stolik pod tv - również pozwala na umieszczenie w pobliżu telewizora pozostałych sprzętów, jednak często pozbawiony jest szuflad lub drzwiczek, przez co wszystkie przedmioty jesteśmy zmuszeni trzymać "na wierzchu", co nie zawsze pozytywnie wpływa na estetykę. Ponadto - w przypadku stolika trudno jest ukryć okablowanie. Zapewnia on jednak nierzadko dobrą wentylację sprzętu i może skutecznie zapobiegać jego przegrzewaniu.

Wieszanie telewizora na ścianie

Istnieje również możliwość powieszenia telewizora na ścianie, a w ofertach sklepów ze sprzętem RTV możemy znaleźć rozmaite mocowania. Proste stelaże pozwalają na umocowanie telewizora w jednej pozycji, Bardziej zaawansowane rozwiązania umożliwiają zmianę nachylenia sprzętu TV, a także - oferowane przed niektórych producentów - stelaże pozwalają na regulację w pionie oraz w poziomie.

Ponadto, możliwe jest również zakupienie uchwytów pozwalających na montaż telewizora w trudniej dostępnych miejscach, np. w rogu ściany lub na suficie. Te drugie polecane są szczególnie w przypadku niezbyt wytrzymałych ścian z płyt kartonowo-gipsowych, które mogą nie utrzymać ciężkiego, dużego telewizora. 

Kupując uchwyt mocujący, należy szczególnie dopasować go do wagi telewizora oraz jego rozmiarów. Zwrócić uwagę należy też na jakość wykonania uchwytu i solidność mocowania sprzętu RTV. Niezwykle istotne jest także dobranie odpowiedniego rozstawu śrub montażowych - ten w stelażu musi być taki sam, jak w telewizorze. Rozstaw ten regulowany jest standardami VESA. Najczęstsze rozstawy to 200x200 lub 400x400.

Tak w przypadku mebli RTV, jak i umieszczenia sprzętu na ścianach, powinniśmy pamiętać, aby mieć ekran na wysokości linii oczu lub nieco poniżej. Zbyt wysoko umieszczony sprzęt RTV powoduje nadmierne "zadzieranie" głowy do góry, co może pogorszyć komfort oglądania i powodować nadmierne napięcie mięśnie barków czy szyi. Jest to jednak dość ogólna zasada i należy pamiętać, że wysokość umieszczenia telewizora zależy także od tego, jak daleko od ekranu znajdować będą się oglądający. Gdy jest on duży i dość oddalony od widzów - wówczas można go zamocować nieco wyżej.

Jak zamocować telewizor na ścianie?

  1. Wyznacz miejsce na montaż uchwytu. Oceń wytrzymałość ściany
  2. Dopasuj uchwyt do telewizora, wybierając adekwatny do wagi sprzętu i rozstawu śrub montażowych (VESA)
  3. Wyznacz dokładne miejsce umocowania uchwytu przy ścianie, posłuż się poziomicą. Wywierć otwory na kołki i następnie - zamocuj uchwyt
  4. Przymocuj telewizor do uchwytu. Tutaj pomoże być potrzebna pomoc drugiej osoby
  5. Potem pozostaje już tylko wybór ulubionego kanału i chwila relaksu w wygodnym fotelu...

 

 

Źródło: niezalezna.pl, czterykaty.pl, pclab.pl, brw.pl, morele.net

#meble rtv

maa
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo