- Nie słyszeliście o Nord Stream 2 zanim nie przyszedł Trump

- powiedział prezydent USA na konferencji prasowej przed Białym Domem. Ocenił, że "Rosja nie jest zadowolona" z tego, że po wyborczym zwycięstwie podniósł ten temat.

Trump kolejny już raz skrytykował sytuację, w której Niemcy zawierają umowę z Rosją, a Stany Zjednoczone "chronią Niemcy przed Rosją". Prezydent ocenił też, że Niemcy "postawiły się w złej pozycji", wskazując na zamykanie w RFN kopalń węgla kamiennego oraz elektrowni atomowych.

 

Gazociąg Nord Stream 2 jest gotowy w 94 proc., ale od grudnia ubiegłego roku nie prowadzi się przy nim żadnych prac. Z łącznie 2460 km tworzących go rur trzeba ułożyć jeszcze 150 km, w tym 120 km na akwenach duńskich i 30 km na niemieckich. Zadanie to mają teraz wykonać dwa statki rosyjskie.

 

Władze Rosji zapowiadały, że Nord Stream 2 może zostać ukończony na przełomie 2020 i 2021 roku. Niemniej koncern Gazprom do tej pory nie wznowił układania rurociągu po dnie Bałtyku. Jak ocenia moskiewski dziennik "Kommiersant", jest bardzo prawdopodobne, że Gazprom nie ukończy projektu przed 2021 rokiem.