Jak mówił premier Morawiecki, kryzys związany z pandemią koronawirusa był szczególny, bo składał się z trzech asymetrycznych szoków: popytu, podaży i płynności finansowych.

To, że Polska jest teraz w o wiele lepszej kondycji niż inne kraje, jest możliwe dzięki naszej szybkiej reakcji. Jest to możliwe również dzięki naszemu hojnemu pakietowi płynnościowemu.  Dla szerszej opinii publicznej, żeby zwiększyć świadomość kryzysu i zmniejszyć poczucie kryzysu oraz sprawić, żeby więcej inwestowano, przygotowaliśmy szeroki pakiet fiskalny w oparciu o 10 procent PKB.
- mówił szef polskiego rządu.

Premier Morawiecki podkreślił, pierwszy pakiet fiskalny o wartości 10 proc. PKB zaczął działać już w dwa tygodnie po ogłoszeniu lockdownu.

Nasz pakiet oparty na luzowaniu ilościowym był też przygotowany na kolejne 10 proc. PKB. Te rozwiązania dały nam możliwość przygotowania dalszych kroków i rozwiązań na ewentualne kolejne fale koronawirusa.  Także w erze przed koronawirusem byliśmy numerem 3 w Europie w bezpośrednich inwestycjach zagranicznych, a teraz jesteśmy numerem 1 za pierwsze 4 miesiące roku, w którym panuje koronawirus.
- mówił premier.