Duda o śp. Lechu Kaczyńskim: Opowieść o umiłowaniu wolności, o dumie, godności i honorze napisał swoim życiem

Lech Kaczyński napisał swoim życiem opowieść o polskim umiłowaniu wolności, o dumie, godności i honorze, o międzyludzkiej solidarności. O tym, że warto być Polakiem - napisał prezydent Andrzej Duda w liście z okazji otwarcia wystawy „Lech Kaczyński. Człowiek Solidarności (1949–2010)”

Piotr Galant / Gazeta Polska

40. rocznica polskiego Sierpnia i utworzenia NSZZ "Solidarność" to łączące nas wszystkich narodowe święto, podczas którego przywołujemy wydarzenia stanowiące fundament wolnej Polski oraz ludzi, którzy ten fundament zbudowali

 - czytamy w liście prezydenta, który podczas ceremonii otwarcia wystawy odczytał prezydencki minister Wojciech Kolarski.

Jak zaznaczył w liście Andrzej Duda, "jedną z tych wielkich postaci, którym zawdzięczamy Rzeczpospolitą niepodległą, demokratyczną, silną i sprawiedliwą jest pan prezydent profesor Lech Kaczyński". Prezydent wyraził satysfakcję, że "inspirujący jubileusz powstania NSZZ Solidarność stał się okazją do zorganizowania ważnej wystawy ukazującej biografię i zasługi prezydenta profesora Lecha Kaczyńskiego a zwłaszcza jego dokonania jako człowieka Solidarności".

"Lech Kaczyński napisał swoim życiem opowieść o polskim umiłowaniu wolności, o dumie, godności i honorze; o tym, że warto być Polakiem, o wierności i odwadze w głoszeniu prawdy, o powinnościach człowieka i obywatela, o międzyludzkiej solidarności"

- napisał Duda w liście. Wyraził przekonanie, że Lech Kaczyński był spadkobiercą i kontynuatorem tych generacji, które wywalczyły dla Polski niepodległość, stawiały zręby na nowo suwerennego państwa i toczyły zmagania w jego obronie".

Jak podkreślił Duda, Lech Kaczyński "uosabiał etos Solidarności; etos oparty na patriotyzmie, poczuciu odpowiedzialności za losy ojczyzny, więzi z bliźnimi, szczególnie prześladowanymi, słabszymi i będącymi w potrzecie oraz na przekonaniu, że nie ma misji bardziej zaszczytnie zobowiązującej niż publiczna służba dla dobra wspólnego".

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Lech Kaczyński #Prezydent RP Andrzej Duda

mz
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo