Trwają przygotowania do budowy tymczasowego kolektora ściekowego

Rury do budowy awaryjnego rurociągu, którym zostaną doprowadzone ścieki z prawobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka", są na placu budowy po obu brzegach Wisły, nieopodal mostu Marii Skłodowskiej-Curie. W poniedziałek specjaliści łączyli elementy rur w dłuższe fragmenty.

twitter.com/MON_GOV_PL

Na obu brzegach Wisły, w okolicy mostu Marii Skłodowskiej-Curie, w poniedziałek kontynuowane są prace przygotowawcze do budowy tymczasowego bypassu kolektora kanalizacyjnego składającego się z dwóch nitek rurociągu. Zarówno na lewym brzegu, przy ul. Farysa, jak i po praskiej stronie koło Zakładu Świderska złożone zostały wielkie rury z tworzywa sztucznego. W poniedziałek części, które zwieziono ciężarówkami są łączone w dłuższe fragmenty.

Zastępczy kolektor będzie odtworzony zgodnie z ubiegłoroczną dokumentacją techniczną opracowaną przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Bypass do awaryjnego przesyłu ścieków będzie ponownie ułożony na moście pontonowym. Budowa mostu pontonowego na Wiśle przez Wojsko Polskie ma się rozpocząć we wtorek, a zakończyć w czwartek. Wody Polskie udostępniło miastu rury i dokumentację za darmo.

Cała operacja zaplanowana jest na cztery tygodnie.

Miasto nie podało dokładnych kosztów budowy mostu i zapasowego rurociągu. Wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński powiedział w piątek, że będzie to kilkadziesiąt milionów złotych. Dodał, że kwota ta będzie niższa niż 50 mln zł.

Do awarii układu przesyłowego transportującego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do położonej po prawej stronie Wisły oczyszczalni Czajka doszło w sobotę 29 sierpnia. Od tego czasu do Wisły miasto zrzuciło ponad 2,5 mln metrów sześciennych ścieków.

Poprzednia awaria kolektorów miała miejsce rok temu, również pod koniec sierpnia.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#awaria #Czajka #Warszawa #Trzaskowski #ścieki

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo