Skrajna demencja czy cyniczna politpoprawność? Joe Biden: żarówkę wynalazł Afroamerykanin

"Czarny człowiek wynalazł żarówkę" - stwierdził kandydat Demokratów na prezydenta USA Joe Biden podczas kampanii. To oczywiście kłamstwo, bo żarówkę elektryczną opatentował Thomas Alva Edison - biały wynalazca pochodzący z Ohio.

Michael Stokes / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)

To właśnie Edisona najczęściej uznaje się za wynalazcę żarówki elektrycznej, choć niektórzy wymieniają też Anglika Josepha Wilsona Swana. Przed nimi było około 20 wynalazców, którzy także konstruowali urządzenia przypominające współczesną żarówkę - żaden z nich nie był jednak czarny.

Tymczasem Joe Biden podczas czwartkowego spotkania w Kenosha (stan Wisconsin) z liderami lokalnej społeczności powiedział, że to czarny człowiek, a nie Thomas Edison, wynalazł żarówkę.

"Ludzie boją się tego, co inne. Na przykład, dlaczego - w imię Boga - nie uczymy historii na lekcjach historii? Czarny człowiek wynalazł żarówkę, a nie biały facet o imieniu Edison"

- stwierdził polityk.

Fakty są bezwzględne: Edison uzyskał patenty na żarówkę w 1879 i 1880 roku. O kim mówił więc Biden?

Prawdopodobnie nawiązywał do Lewisa Howarda Latimera, który jednak nic przełomowego nie wymyślił, a opatentował w 1881 r. ulepszoną wersję żarówki, która mogła wytrzymać nieco dłużej niż żarówka Edisona. 

Latimer w tym czasie pracował dla jednej z firm konkurujących z Edison'em. Był dzieckiem byłych niewolników, weteranem Marynarki Wojennej Unii, członkiem National Inventors Hall of Fame i ostatecznie jedynym czarnym członkiem zespołu badawczego znanego jako "Pionierzy Edisona" (po rozpoczęciu współpracy z Edisonem w 1884 roku).

Ale - podkreślmy - nie był on pierwotnym wynalazcą żarówki.

 

Źródło: Fox News, niezalezna.pl

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo