Litwa: Ćwiczenia z udziałem żołnierzy USA

Na Litwę przybywa dziś pierwsza grupa żołnierzy USA, którzy wezmą udział w manewrach wojskowych, będących częścią ćwiczeń Atlantic Resolve. Amerykanie przywożą czołgi Abrams, pojazdy opancerzone, inny sprzęt wojskowy; będą ćwiczyli na poligonie nieopodal granicy z Białorusią.

twitter.com/Lithuanian_MoD

„Na Litwę w ciągu najbliższego tygodnia przybędzie około 500 amerykańskich żołnierzy i około 50 jednostek sprzętu wojskowego”

- poinformował dziś kpt. Andrius Dilda, rzecznik Sztabu Obrony Litewskich Sił Zbrojnych.

Amerykanie wspólnie z żołnierzami z Litwy i innych państw sojuszniczych będą ćwiczyli na poligonie w Podbrodziu, znajdującym się 15 km od granicy z Białorusią.

Ministerstwo obrony Litwy zaznacza, że „są to zawczasu zaplanowane ćwiczenia z udziałem żołnierzy amerykańskich i nie mają one związku z wydarzeniami w regionie”.

„Rotacja sił USA na Litwie jest bardzo istotnym środkiem odstraszającym; jest też częścią działań NATO w regionie bałtyckim” - oświadczył minister obrony Litwy Raimundas Karoblis, którego cytuje komunikat resortu. „Naszym celem jest zapewnienie odpowiednich warunków do szkolenia żołnierzy amerykańskich”

- dodał.

Ćwiczenia Atlantic Resolve to amerykańska inicjatywa, którą zapoczątkowano po rosyjskiej agresji na Ukrainę w 2014 r. Ma na celu wspólne ćwiczenia jednostek USA z wojskami państw Europy Środkowej i Wschodniej.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Litwa #ćwiczenia #USA #Atlantic Resolve

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo