Agencja Interfax-Ukraina informuje, że w akcji wzięli udział deputowani frakcji Sługa Narodu, Europejska Solidarność, Batkiwszczyna i Hołos.

- Niezależnie od naszej przynależności partyjnej, frakcyjnej, musimy być razem z białoruskim narodem, walczącym o wolność! Żywie Biełaruś (Niech żyje Białoruś)

 - powiedziała deputowana z rządzącej frakcji Sługa Narodu Jełysaweta Jasko.

- Równo 29 lat temu nad budynkiem Rady Najwyższej Ukrainy wywieszono niebiesko-żółtą flagę. Wierzymy, że wkrótce nad parlamentem Białorusi będzie wywieszona biało-czerwono-biała flaga. Ukraina jest z wami! Dziś walczycie nie po prostu o demokrację i wolność Białorusi, a o samo istnienie waszego kraju

 - mówił z trybuny Ołeksij Honczarenko z frakcji Europejska Solidarność.

Jednocześnie - jak relacjonuje Interfax-Ukraina - deputowany prorosyjskiej Opozycyjnej Platformy-Za Życie Ilja Kywa wywiesił na balkonie przeznaczonym dla przedstawicieli mediów oficjalną państwową flagę Białorusi. Wcześniej państwową białoruską flagę Kywa przyniósł też na salę posiedzeń 1 września.

Przewodniczący parlamentu Dmytro Razumkow podkreślił, że na sali sesyjnej powinna znajdować się tylko państwowa symbolika Ukrainy.

Na Białorusi od 9 sierpnia odbywają się akcje protestacyjne przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich, które według oficjalnych wyników wygrał Alaksandr Łukaszenka.