Ukraina wzmacnia siły przeciwokrętowe

Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało o planach utworzenia do przyszłego roku trzech dywizjonów rakietowych, uzbrojonych w przeciwokrętowe pociski RK-360MC Neptun.

wikipedia.eng.

W przyszłym roku Marynarka Wojenna Ukrainy stworzy trzy nadbrzeżne dywizjony rakietowe, wyposażone w przeciwokrętowe pociski manewrujące RK-360MC Neptun. Jednostki te mają zostać dyslokowane w pobliżu Morza Czarnego oraz Azowskiego - poinformował resort obrony Ukrainy. Każdy z dywizjonów składać się ma z dwóch baterii, które z kolei do dyspozycji będą mieć sześć wyrzutni USPU-360. 

System Neptun korzysta z pocisków P-360 ważących 870 kg., których głowica (o masie 150 kg.) dysponuje predefiniowanym trybem detonacji, zdolnym do niszczenia celów morskich oraz lądowych. Zasięg pocisku wynosi do 300 km., podczas gdy jego prędkość to ok. 900 km/h. Rakieta operuje na pułapie 3 do 10 m. nad powierzchnią wody, przez co radary mają utrudnione zadanie jej wykrycia. Pojedyncza wyrzutnia może wystrzelić salwę złożoną z czterech pocisków w ciągu 3-5 sekund. System Neptun powstał w oparciu o opracowany w czasach Związku Sowieckiego pocisk przeciwokrętowy Zwiezda Ch-35 Uran.

 Źródło: niezalezna.pl

 

PKR
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo