"Nadchodzi kryzys w relacjach z Zachodem"

Kryzys w relacjach Moskwy z Zachodem prognozują politolodzy w Rosji po oświadczeniu władz Niemiec o tym, iż wobec opozycjonisty Aleksieja Nawalnego użyto broni chemicznej. Eksperci są podzieleni w opiniach, jak na oskarżenia reagować będą rosyjskie władze.

Władimir Putin / kremlin.ru

- Chodzi nie o to, że prawdopodobnie był to zamach na jednego z opozycjonistów w Rosji, lecz o naruszenie konwencji o zakazie broni chemicznej. To naprawdę poważna historia

- powiedział politolog Jewgienij Minczenko rosyjskiej redakcji BBC News. Jego zdaniem fakt, iż znów użyty został bojowy środek trujący typu Nowiczok, wzmocni jeszcze ten efekt.

Z kolei ekspertka Tatiana Stanowaja uważa, że pomiędzy próbą otrucia Nawalnego i zamachem na Siergieja Skripala istnieje zasadnicza różnica. Do domniemanego otrucia opozycjonisty doszło na terenie Rosji, a nie za granicą. Tym razem więc nie można Rosji oskarżyć o użycie bojowych środków trujących na terytorium obcego państwa.

Dyrektor państwowego think tanku - Rosyjskiej Rady Spraw Międzynarodowych, Andriej Kortunow prognozuje, że Rosję może teraz czekać inspekcja Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej. Kortunow, specjalista w sprawach międzynarodowych, uważa, że sytuacja wokół Nawalnego poskutkuje kryzysem w relacjach z Zachodem. Kryzys ten "nie będzie uregulowany szybko" - ocenił ekspert.

Zdaniem Stanowej strona rosyjska w reakcji na oskarżenia Berlina będzie "przeciągać proces" i żądać od Niemiec przedstawienia wyników badań.

- Tutaj otwiera się pole do rozmaitych spekulacji. Można powiedzieć, że dane są wątpliwe i niewystarczające

- zauważa ekspertka.

W ocenie Kortunowa Rosja przywykła do tego, by w odpowiedzi na oskarżenia Zachodu przybierać pozę obojętną i lekceważącą. - Jednak teraz wygranie wojny informacyjnej będzie dla Rosji bardzo trudne. Ile byśmy nie mówili, że lekarze w Omsku uważają inaczej, to światowa opinia publiczna przyjmie wersję niemiecką - powiedział szef Rady Spraw Międzynarodowych.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Moskwa #Kreml #Rosja #Zachód

am
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo