W ciągu minionej doby w Indiach stwierdzono 78 357 nowych infekcji SARS-CoV-2, co oznacza, że całkowita liczba zakażeń od początku pandemii wzrosła do 3 769 523 - poinformowały władze medyczne. W kraju na Covid-19 zmarły dotychczas 66 333 osoby.

Premier Indii Narendra Modi zarządził ogólnokrajową kwarantannę w marcu, kiedy diagnozowano mniej niż 100 przypadków koronawirusa dziennie, otrzymując pochwały od niektórych ekspertów za wczesne działanie, ale ostrzeżenia od innych, że ograniczenia zostały nałożone zbyt wcześnie - pisze agencja Reutera.

Według danych opublikowanych w poniedziałek gospodarka Indii skurczyła się o prawie jedną czwartą w okresie od kwietnia do czerwca. To znacznie więcej niż przewidywano i dane te - jak zauważa Reuters - wywierają coraz większą presję na decydentów, aby pobudzili wzrost, pomimo dużej liczby nowych przypadków Covid-19.

Szef rządu stanu Goa, popularnego ośrodka turystycznego, który niedawno złagodził zasady kwarantanny, ogłosił w środę, że uzyskał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. "Tym, którzy byli ze mną w bliskim kontakcie, radzimy przedsięwziąć niezbędne środki ostrożności" - napisał na Twitterze Pramod Sawant, członek rządzącej Indyjskiej Partii Ludowej (BJP).

Władze stołecznego Delhi mają spotkać się w środę w ciągu dnia, aby omówić ponowne otwarcie metra, pomimo ciągłego wzrostu liczby zakażeń SARS-CoV-2.