Zidentyfikowani obrońcy Westerplatte będą uroczyście pochowani. Wiceminister podał prawdopodobną datę

"Uroczysty pogrzeb polskich obrońców z Westerplatte, których identyfikację ogłoszono podczas uroczystości w 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej, odbędzie się najprawdopodobniej w 2022 r." - zapowiedział we wtorek wiceszef MKiDN Jarosław Sellin.

Atak pancernika Schleswig-Holstein
domena publiczna - zdjęcie archiwalne

Genetycy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie poinformowali we wtorek, że zidentyfikowali szczątki pięciu polskich żołnierzy poległych na Westerplatte. Zostaną one pochowane na cmentarzu, który chce zbudować na półwyspie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Dzisiaj doszło do bardzo poruszającej i sensacyjnej historii - otóż z tych dziewięciu żołnierzy Westerplatte, których odkryliśmy w ramach badań archeologicznych rok temu, pięciu już zidentyfikowaliśmy dzięki pracy Muzeum II Wojny Światowej, Instytutowi Pamięci Narodowej, Pomorskiemu Uniwersytetowi Medycznemu w Szczecinie. Zidentyfikowaliśmy pięciu żołnierzy, znanych teraz z imienia i nazwiska

 - mówił w TVP Info Sellin, przypominając, że w czasie porannych uroczystości na Westerplatte w 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej wręczono noty identyfikacyjne rodzinom poległych obrońców Polski.

Czekamy jeszcze na identyfikację czterech pozostałych i kiedy już będziemy mieli całą dziewiątkę zidentyfikowaną, to dokonamy uroczystego pochówku na nowym cmentarzu, nowo zorganizowanym, również obejmującym ten teren, gdzie ci żołnierze spoczywali - 20-50 cm pod ziemią i od 80 lat nikt się tym nie zainteresował i nikt nie wiedział, że oni tam spoczywają - zrzuceni bezładnie przez Niemców do jam śmierci

 - zwrócił uwagę Sellin.

Wiceszef MKiDN zapowiedział też uroczysty pogrzeb polskich obrońców z Westerplatte. "To będzie najprawdopodobniej rok 2022, kiedy odbędzie się ta uroczystość" - podał Sellin.

Zidentyfikowane szczątki żołnierzy, którzy walczyli na Westerplatte, odnaleziono w ubiegłym roku na terenie półwyspu Westerplatte podczas prac archeologicznych prowadzonych przez Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 (oddział Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku). Wiceszef MKiDN zaznaczył też, że Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 będzie otwierane etapami dla zwiedzających w latach 2021-2026. "Finał w roku 2026" - podkreślił Sellin.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Jarosław Sellin #obrońcy Westerplatte #noty identyfikacyjne #Obrona Westerplatte #II wojna światowa

Mateusz Tomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo