Szef MEN zainaugurował rok szkolny w Łapach. "Przychodzicie do szkoły nie tylko po wiedzę"

Epidemia doprowadziła do tego, że w wielu dziedzinach życia musieliśmy zmienić swoje przyzwyczajenia, także w szkole. Jest jednak czas by wrócić do normalnego życia - mówił dziś minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Zwracając się do uczniów szkoły średniej powiedział: "przychodzicie do szkoły nie tylko po to, by zdobywać wiedzę, ale też po to, by być wychowanym na dobrych, przyzwoitych ludzi, dobrych obywateli i patriotów".

Dariusz Piontkowski / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

- 1 września to zawsze moment szczególny, moment, w którym pierwszacy mają szansę poznać nową szkołę, szkołę, którą sami wybraliście. Jesteście już przecież w szkole średniej i to był wasz wybór. Wybraliście szkołę, która z waszego punktu widzenia daje wam dobre perspektywy na dalsze etapy życia. Dziś będziecie mogli także poznać swoich nauczycieli. I na szczęście inaczej, niż to się działo w ostatnich miesiącach, będziecie mogli z nimi spotkać się bezpośrednio

- powiedział szef MEN do uczniów, podczas uroczystej inauguracji nowego roku szkolnego 2020/2021 w Zespole Szkół Mechanicznych im. Stefana Czarnieckiego w Łapach.

Przypomniał, że ten rok jest rokiem szczególnym ze względu na epidemię. Z dniem 1 września szkoły – które w związku z epidemią COVID-19 od połowy marca do końca czerwca prowadziły kształcenie na odległość – mają wrócić do stacjonarnego nauczania.

- To ona (epidemia -red,) doprowadziła do tego, ze w wielu dziedzinach życia musieliśmy zmienić swoje przyzwyczajenia, także i w szkole. Jest jednak czas by wrócić do normalnego życia, do życia, w którym spotykamy się z innymi ludźmi. To przecież się dzieje w wielu innych dziedzinach, spotykacie się przecież towarzysko, wychodzicie na ulicę, chodzicie po zakupy, mam nadzieję, że byliście na wakacjach, wypoczęliście. I szkoła jest również jednym z takich miejsc, gdzie powinniśmy po prostu spotykać się z ludźmi, bo my potrzebujemy kontaktu z drugim człowiekiem - mówił Piontkowski. Wskazał, że kształcenie na odległość, którego uczniowie doświadczali przez ostatnich kilka miesięcy poprzedniego roku, ma jednak swoje ograniczenia, nie wszystko da się przekazać w ten sposób.

Minister przypomniał też, że w nowym roku szkolnym w szkołach będą obowiązywały nowe reguły, takie jak np. noszenie maseczek zasłaniających usta i nos w przestrzeniach wspólnych i zachowanie zasad dystansu społecznego. - Do tego pewnie się przyzwyczailiście, bo w wielu miejscach w przestrzeni publicznej pewne ograniczenia obowiązują - powiedział do uczniów.

Podkreślał też, że szkoła jest wyzwaniem, miejscem, w którym uczniowie ciągle uczą się czegoś nowego. - Korzystajcie z tego, co wam przekazują nauczyciele. To wam na pewno przyda się w dorosłym życiu - powiedział. Wskazał, że niezbędny jest do tego wysiłek i praca uczniów.

Przypomniał, że 1 września jest rocznicą wybuchu II wojny światowej. Ponadto w tym roku obchodzimy też rocznicę stulecia Bitwy Warszawskiej i 40-lecie powstania Solidarności. - To także rocznice związane z dwoma wielkimi postaciami naszej historii, wielkimi Polakami i wielkimi ludźmi Kościoła: św. Janem Pawłem II i bł. kard. Stefanem Wyszyńskim. Te postacie na trwałe związały się z naszą historią, wyraźnie mówią też o przekazie moralnym, o którym musicie pamiętać - mówił do uczniów.

Dodał, że wspomniane przez niego rocznice są bardzo ważnym elementem wychowania, które w szkołach musi funkcjonować.

Zaznaczył, że uczniowie przychodzą do szkoły nie tylko po to, by zdobywać wiedzę, ale też po to, by być wychowanym na dobrych, przyzwoitych ludzi. - Musicie poznać, czym jest dobro, a czym zło. Potrafić to odróżniać i starać się być dobrym człowiekiem. (...)Poza tym, że macie być dobrymi ludźmi, macie być też dobrymi obywatelami i patriotami - powiedział. Wskazał na postawę Danuty Siedzikówny. Jednocześnie zaznaczył, że patriotyzm to nie tylko walka z bronią w ręku, ale też przywiązanie do tradycji, barw narodowych, praca na rzecz ojczyzny.

Na koniec Piontkowski życzył, by rok szkolny był rokiem bezpiecznym, a obostrzenia związane z epidemią mogły się jak najszybciej skończyć.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#początek roku szkolnego #Dariusz Piontkowski

am
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo