W poniedziałek do rządu o pomoc w likwidacji skutków awarii, m.in. udostępnienie mostu pontonowego do podtrzymywania alternatywnego rurociągu do oczyszczalni, zwrócił się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Również w poniedziałek Dworczyk poinformował, że premier zdecydował o udzieleniu pomocy stolicy. We wtorek szef KPRM podał we wpisie na Twitterze, że spotkanie rozpocznie się tego dnia o godz.12.00.

Z kolei szef MON Mariusz Błaszczak zadeklarował, że Wojsko Polskie jest gotowe do budowy tymczasowego mostu.

Do awarii rury przesyłowej do oczyszczalni ścieków "Czajka" w Warszawie doszło w sobotę. W efekcie prowadzony jest tam awaryjny zrzut ścieków do Wisły. Nieczystości - według stołecznego ratusza - są ozonowane przed wpuszczeniem do rzeki. Magistrat zapewnia ponadto, że warszawska kranówka jest bezpieczna i nadaje się do picia.

To kolejna awaria układu przesyłowego doprowadzającego ścieki do oczyszczalni "Czajka". Poprzednia miała miejsce rok temu. Wówczas wybudowany został most pontonowy, który podtrzymywał rurociąg doprowadzający ścieki do "Czajki"

Jak zapewnił w niedzielę Trzaskowski, władze Warszawy nie zlekceważyły żadnych zaleceń po poprzedniej awarii, a nad budową nowego systemu pracują od listopada 2019 r. Jak wskazał, nieznane są dokładne przyczyny awarii, ale wszystko wskazuje na to, że cały projekt rurociągu, jego wykonanie i być może materiały użyte do budowy były wadliwe. Ze wstępnych informacji wynika bowiem, że do awarii doszło na starym odcinku rur, a nie na tym, który w ubiegłym roku został wymieniony.