Premier Mateusz Morawiecki w Wieluniu: Ta wojna była o wszystko

W Wieluniu, mieście, które jako pierwszy w Polsce cel cywilny zostało zbombardowane przez niemieckie lotnictwo 1 września 1939, premier Mateusz Morawiecki powiedział, że II wojna światowa była wojną o wszystko.

Mateusz Morawiecki
twitter.com/PremierRP

"To była wojna o wszystko" - powiedział w Wieluniu we wtorek rano premier. "Tak, wojna o wszystko, o nasze życie, ale także o ocalenie Europy i świata" - dodał.

"Trzeba pamiętać, że ta lekcja historii musi być odczytywana także i dzisiaj"

- podkreślił premier. Nawiązał do słów tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który 11 lat temu mówił, że "trzeba stawiać tamę każdemu imperializmowi".

Premier przypomniał, że 81 lat temu państwa Zachodu pozostały bierne wobec niemieckiej i sowieckiej agresji na Polskę.

"Zachód popełnił ogromny błąd. Błąd zaniechania, braku wyobraźni. Tego błędu nigdy więcej nie wolno popełniać, bo może dojść, także i w przyszłości, do wielu tragedii"

- przestrzegł premier Morawiecki.

1 września 1939 roku przed świtem o 4.40 na Wieluń, spokojne miasto bez żadnych celów strategicznych, wówczas w zachodniej Polsce, spadły pierwsze niemieckie bomby. Zginęło ponad 1200 mieszkańców, a ok. 75 proc. zabudowań miasta legło w gruzach.

Poranne wtorkowe uroczystości upamiętniające ofiary wieluńskich bombardowań zakończyły się złożeniem kwiatów w kilku miejscach pamięci przypominających o wieluńskiej tragedii.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#premier #MAteusz Morawiecki #II wojna światowa

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo