Premier Morawiecki w Wieluniu: tu objawił się barbarzyński zamysł Niemców

Tu objawił się barbarzyński zamysł Niemców - ludobójstwo i eksterminacja - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Wieluniu podczas obchodów 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Adam Guz/KPRM

"Noc jest najczarniejsza przed świtem. Stajemy tutaj przed świtem, tak jak oni. Myślimy o tych, którzy wtedy wchodzili w ponad 5 lat wojny. Tak jak oni wypatrujemy świtu. Oni na ten świt musieli czekać długo - w biedzie i głodzie"

- mówił Mateusz Morawiecki, cytowany na Twitterze Kancelarii Premiera.

"Historycy pytają, dlaczego Wieluń? Dlaczego to bezbronne miasto? Bomby zabiły ponad 1000 osób. Trudno odnaleźć odpowiedź na to pytanie. Tu objawił się barbarzyński zamysł Niemców - ludobójstwo i eksterminacja"

- podkreślił.

Morawicki w Wieluniu akcentował, że za wybuch II wojny światowej, której pierwsze bomby spadły na Wieluń, są odpowiedzialne dwa totalitarne reżimy - hitlerowskie, nazistowskie Niemcy oraz komunistyczny Związek Sowiecki.

"To była nie tylko wojna totalna, ale totalitarna, bo rozpętana przez dwa totalitarne reżimy. Totalitarne w swoim zamyśle, niszczycielskie, barbarzyńskie i w pełnym tego słowa znaczeniu zbrodnicze, ludobójcze"

- mówił premier.

"Polska jest dzisiaj strażnikiem tej pamięci" - podkreślił. "Polacy są dziś strażnikami prawdy" - dodał.

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że prawda o II wojnie światowej jest często zakłamywana. "Tymczasem to właśnie my stanęliśmy w obronie wartości europejskich" - mówił premier Morawiecki w Wieluniu. 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

wg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo