Premier o Porozumieniach Sierpniowych: Były zwycięstwem Polaków nad władzą komunistyczną

- Porozumienia Sierpniowe '80 roku były faktycznie zwycięstwem Polaków nad komunistyczną władzą. PiS powstało z idei Wielkiej Solidarności i sierpniowych strajków w '80 roku i dziś realizuje ten podstawowy postulat z tamtego czasu: budowanie Polski Solidarnej - oświadczył premier Mateusz Morawiecki. - Od kiedy zawarte zostały Porozumienia Sierpniowe, wielu działaczy "Solidarności", także mój Ojciec, przekonywali, by jak najwięcej i jak najszybciej punkty w nich zawarte zrealizować - dodał.

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Szef rządu we wpisie na Facebooku napisał, że czterdzieści lat temu cieszyliśmy się ze zwycięstwa, bo Porozumienia Sierpniowe '80 roku były faktycznie zwycięstwem Polaków nad komunistyczną władzą.

Zanim jednak ten dzień nastąpił - dodał - Wrocław czekał na każdą informację z Gdańska.

Do Wrocławia słynne 21 postulatów przywiózł drukarz Zenon Pałka, które zaraz zostały wydrukowane w "Biuletynie Dolnośląskim" redagowanym m.in. przez mego ŚP Ojca. A 26 sierpnia "stanął" Wrocław. W ślad za Wrocławiem poszły inne zakłady na Dolnym Śląsku. Już było wiadome, że władza komunistyczna tym razem przegrała. Zwyciężyła mądrość i solidarność Polaków w tych dniach

- napisał premier.

Wspominał, że 31 sierpnia razem z kolegami kolportował we Wrocławiu Biuletyn Dolnośląski. "Przy okazji rozkładaliśmy po tramwajach ulotki zawierające informacje o sytuacji strajkowej. Wszędzie spotykaliśmy się z aprobatą, nawet milicjanci, którzy widzieli nasze działania, nie utrudniali nam kolportażu" - napisał Morawiecki.

Czuło się powiew wolności, Polacy stawali się gospodarzami we własnym kraju. Dopiero potem okazało się, że był to zabieg taktyczny komunistów, by wciągnąć tworzącą się "Solidarność" do gry. A kiedy ten zabieg nie powiódł się, komuniści wprowadzili stan wojenny

- dodał.

Morawiecki wskazał, że trudno jednak było wierzyć komunistom.

Dlatego od samego początku, od kiedy zawarte zostały Porozumienia Sierpniowe, wielu działaczy "Solidarności", także mój Ojciec, przekonywali, by jak najwięcej i jak najszybciej punkty w nich zawarte zrealizować

- napisał.

Jak dodał, szesnaście miesięcy, podczas których dojrzało nowe pokolenie młodych Polaków, które zasiliło później podziemie, nie było czasem zmarnowanym. "Zbudowało pragnienie wolności i niepodległości. I tego pragnienia nigdy już nie udało się komunistom zamknąć w klatkach" - podkreślił.

"Walka o wolną i demokratyczną Polskę trwała 10 lat. Moja formacja - Prawo i Sprawiedliwość, powstała z idei Wielkiej Solidarności i sierpniowych strajków w '80 roku i dziś realizuje ten podstawowy postulat z tamtego czasu – budowanie Polski Solidarnej" - oświadczył premier. "Realizacja tego punktu będzie spełnieniem idei Wielkiego Sierpnia 80 roku" - dodał.


40 lat temu, 31 sierpnia 1980 r., w sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisane zostało porozumienie między Komisją Rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym, które w konsekwencji doprowadziło do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej. 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#porozumienia sierpniowe #premier Mateusz Morawiecki

mz
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo