Porzucone czołgi na Wzgórzach Golan

Izraelscy turyści podczas pieszej wycieczki po Wzgórzach Golan natrafili na kilka porzuconych czołgów podstawowych Merkawa Mk.IV, należący do Sił Obronnych Izraela.

wikipedia.eng.

Na materiale wideo, opublikowanym w mediach społecznościowych, widać czołgi pełne oporządzenia i uzbrojenia pozostawione w szczerym polu i bez nadzoru na Wzgórzach Golan. Obszar ten został błyskawicznie zdobyty przez Siły Obrony Izraela w czasie wojny sześciodniowej w 1967 r. Izraelski parlament zdecydował się w 1981 r. na aneksję tego górzystego regionu należącego wcześniej do Syrii. Wzgórza Golan umożliwiają izraelskiej armii prowadzenie ostrzału artyleryjskiego m.in.Damaszku.

Czołg Merkawa Mk. IV ważący 65 ton, wyposażony jest w silnik wysokoprężny GD 833 Power Pack, chłodzony cieczą o mocy 1500 KM, dzięki któremu może osiągnąć prędkość 55 km/h. Załogę czołgi stanowi czterech wojskowych. Dysponują oni uzbrojeniem, na który składa się armata gładkolufowa kal. 120 mm,  karabin maszynowy kal. 7,62 mm. a także dwa przeciwlotnicze karabiny maszynowe FN MAG kal. 7,62 mm. Pojazd opancerzony może pokonywać pionowe ściany o wysokości metra oraz rowy o głębokości 3,5 m.

 

Źródło: niezalezna.pl

PKR
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo