Po burzowym wieczorze - burzowa noc? IMGW ostrzega nawet przed trąbami powietrznymi!

Ostatnia niedziela wakacji z niebezpiecznymi zjawiskami atmosferycznymi – ostrzega w niedzielę wieczorem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. "Uwaga, istnieje zagrożenie utworzenia się trąb powietrznych" – podkreślają synoptycy IMGW. Wcześniejsze ostrzeżenia instytutu sprawdziły się i w pasie od województwa śląskiego, przez wielkopolskie, łódzkie, i mazowieckie przetoczyły się gwałtowne burze.

zdjęcie ilustracyjne (jednakże mapa zagrożeń - stan na noc 30.08.2020)
IMGW / pixabay.com

IMGW przypomina, że Polska pozostanie w nocy w zasięgu pofalowanego frontu atmosferycznego oraz płytkiego niżu, przemieszczającego się z południowego zachodu na wschód kraju. Najsilniejsze burze prognozowane są w pasie od Warmii i Mazur po Górny Śląsk i Opolszczyznę. Wieczorem głównym zagrożeniem będą silne porywy wiatru do 120 km/h (szczególnie na Opolszczyźnie, Górnym Śląsku oraz Ziemi Łódzkiej), ulewne opady deszczu sięgające do 20-30 mm oraz opady gradu o średnicy do 3-5 cm.

Uwaga istnieje zagrożenie utworzenia się trąb powietrznych

 - ostrzega instytut. Podkreśla przy tym, że burze występować będą przez całą noc, lecz po północy natężenie zjawisk im towarzyszących powinno słabnąć. "Apelujemy do wszystkich podróżujących, wracających z wakacji o rozwagę i prosimy o śledzenie naszych komunikatów meteorologicznych" – podkreśla IMGW.

Instytut wydał w niedzielę dla dziewięciu województw alerty ostrzegające przed silnym deszczem, porywistym wiatrem i burzami z gradem.

Ostrzeżenie trzeciego stopnia przed burzami z gradem wydano dla woj. opolskiego oraz zachodniej części woj. śląskiego. Na tym terenie IMGW prognozuje wystąpienie burz z opadami deszczu od 30 mm do 40 mm oraz porywami wiatru do 120 km/h. Miejscami możliwy jest także grad.

Z kolei alert drugiego stopnia przed burzami z gradem dotyczy północnej części woj. mazowieckiego, wschodniej części woj. łódzkiego, zachodniej części woj. świętokrzyskiego, zachodniej części woj. małopolskiego, wschodniej części woj. śląskiego oraz części woj. lubelskiego. W tych regionach prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 30 mm do 40 mm oraz porywami wiatru do 100 km/h. Tutaj również może pojawić się grad.

Również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało na niedzielne popołudnie i noc alerty dotyczące bardzo silnego wiatru i burz z gradem dla województw: mazowieckiego, łódzkiego, opolskiego, śląskiego, powiatów centralnych i zachodnich świętokrzyskiego, powiatów centralnych i północno-zachodnich małopolskiego oraz powiatów zachodnich i północnych lubelskiego. 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#pogoda #alarm #alert pogodowy #IMGW #burze #grad

tm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo