Silny wiatr, burze, a nawet... trąby powietrzne! IMGW ostrzega: Nie wychodźcie z domów!

IMGW wydało ostrzeżenie trzeciego stopnia przed burzami z gradem i porywami wiatru do 120 km/h oraz z zagrożeniem pojawienia się trąb powietrznych - przekazał synoptyk, hydrolog IMGW Paweł Staniszewski. Doprecyzował, że zagrożenie obowiązuje od godz. 17 do ok. godz. 1-2 w nocy z niedzieli na poniedziałek.

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/@Free-Photos

- Najgroźniejsza sytuacja niedzielnego popołudnia i wieczora będzie w pasie od województwa opolskiego, śląskiego, łódzkiego, po Mazowieckie. Zostało tutaj wydane ostrzeżenie trzeciego stopnia i istnieje zagrożenie burz z gradem z porywami wiatru do 120 km/h oraz zagrożenie pojawienia się trąb powietrznych

- poinformował. 

Jak dodał, zagrożenie obowiązuje od godz. 17 do godzin nocnych - ok. 1-2 - i wówczas burze będą wygasać. - Zagrożenie związane jest z przemieszczającym się frontem, który przez te województwa będzie się przemieszczał w kierunku południowo-wschodnim - podkreślił.

- Za frontem znajduje się strefa opadów ciągłych i tutaj opady deszczu w całej zachodniej Polsce będą prognozowane do 50 mm, a ostrzeżenie obowiązuje również cały poniedziałek

- mówił.

- Przed tym frontem, który przemieszcza się na południowy wschód, znajduje się masa powietrza zwrotnikowego, gorącego, wilgotego; to jest województwo podkarpackie i tam zanotowaliśmy w niedzielę temperatury ponad 33,8 st. C i tam jest wydane ostrzeżenie przed upałami - dodał.

Ponadto wydano ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego stopnia prawie na całą Polskę - oprócz Pomorza i południowo-wschodniej części kraju. - Przewidywane są gwałtowne wzrosty stanu wody. Raczej nie przewidujemy gwałtownych skoków i przekroczenia stanów ostrzegawczych, alarmowych. Jeśli tak, to tylko punktowo - przekazał. 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#prognoza pogody #pogoda na dziś #IMGW #prognoza na dziś #alert RCB

am
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo