Wszystkie służby monitorują sytuację pogodową. Premier: są w gotowości, by pomóc mieszkańcom

- Weekend upływa pod znakiem burz i nawałnic, z tego powodu prowadzimy działania specjalne, by być przygotowani na skutki żywiołu. Wszystkie podległe służby są w pełnej gotowości i monitorują sytuację, by w razie potrzeby pomóc mieszkańcom - poinformował premier Mateusz Morawiecki. W związku z sytuacją WOT poinformował o podwyższeniu alertu gotowości do działań kryzysowych.

facebook.com/MorawieckiPL/

Szef rządu podkreślił we wpisie na Facebooku, że obecny weekend upływa pod znakiem burz, wichur i nawałnic. "Z tego powodu prowadzimy działania specjalne, żeby być przygotowanymi na skutki żywiołu" - zaznaczył.

Poinformował, że rozmawiał w tej sprawie z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Kamińskim i ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem. "Wszystkie podległe służby są w pełnej gotowości i od początku weekendu monitorują sytuację, aby w razie potrzeby pomóc mieszkańcom" - podkreślił szef rządu.

"Bezpieczeństwo nas wszystkich wymaga ostrożności, ale także zaufania do tych, którzy niosą pomoc. Prosimy o rozwagę i ograniczenie poruszania się w otwartych przestrzeniach, gdy w Państwa okolicy jest niespokojnie. Uważajmy na siebie i na naszych bliskich"

- zaapelował Mateusz Morawiecki.

IMGW wydał w niedzielę dla dziewięciu województw alerty ostrzegające przed silnym deszczem, porywistym wiatrem i burzami z gradem. W niektórych regionach ostrzeżenia obowiązują od godz. 13 w niedzielę i potrwają do późnych godzin wieczornych. 


Na skutek ostrzeżeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz alertów Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w Wojskach Obrony Terytorialnej podwyższony został alert gotowości brygad Obrony Terytorialnej w pasie możliwych do wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali w niedzielę ostrzeżenia trzeciego, drugiego i pierwszego stopnia. Czerwony alarm ogłoszony został na Opolszczyźnie, Śląsku i Ziemi Łódzkiej. Wiatr w porywach może osiągać tam nawet 120 kilometrów na godzinę. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało na dzisiejsze popołudnie i noc alerty bezpieczeństwa dotyczące bardzo silnego wiatru i burz z gradem dla mieszkańców województw: mazowieckiego, łódzkiego, opolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego (powiaty centralne i zachodnie) oraz małopolskiego (powiaty centralne i północno – zachodnie).

Mając na uwadze powyższe ostrzeżenia w Wojskach Obrony Terytorialnej podwyższony został alert gotowości brygad w pasie możliwych do wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Żołnierze brygad: śląskiej, małopolskiej, świętokrzyskiej, dwóch mazowieckich oraz łódzkiej od godz. 12.00 pozostają w 6-godzinnej gotowości do natychmiastowego stawiennictwa. Ponadto, w brygadach: wielkopolskiej, lubelskiej, podkarpackiej, podlaskiej, dolnośląskiej podwyższona została gotowość pododdziałów logistycznych oraz dla obsług pomp, agregatów prądotwórczych i agregatów oświetleniowych. Siły te będą utrzymywane w gotowości do wsparcia Państwowej Straży Pożarnej i innych zaangażowanych instytucji na wniosek wojewody.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#premier Mateusz Morawiecki #pogoda #burze #nawałnice #sztab kryzysowy

mz
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo