Zbierają pieniądze na film o Pileckim

Jacek Liziniewicz

Dziennikarz „Gazety Polskiej” oraz „Gazety Polskiej Codziennie”. W \"GP\" kieruje działem dotyczącym tematyki środowiska.

Kontakt z autorem

  


fot.: pilecki.ipn.gov.pl

Stowarzyszenie Auschwitz Memento rozpoczęło zbiórkę pieniędzy na realizację filmu o rtm. Witoldzie Pileckim. Wcześniej większość publicznych instytucji odmówiło finansowego wsparcia produkcji.

– Liczymy na pomoc społeczeństwa – mówi „Codziennej” Bogdan Wasztyl, przewodniczący rady programowej Auschwitz Memento. Na tak ważny film nie ma publicznych pieniędzy. Straciliśmy trzy lata na szukanie źródeł finansowania i doszliśmy do wniosku,  że to już nie ma sensu. A przecież mamy doświadczenie w pozyskiwaniu  środków publicznych. Zrobiliśmy kilka filmów dokumentalnych za publiczne pieniądze. Środki pozyskiwaliśmy i rozliczaliśmy skutecznie, ale na film o rtm. Witoldzie Pileckim nie możemy dostać środków – twierdzi Wasztyl.

W ciągu trzech ostatnich lat stowarzyszenie Auschwitz Memento próbowało zainteresować filmem: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury, Ministerstwo Obrony Narodowej, Małopolski Urząd Marszałkowski oraz Muzeum Historii Polski.

- Dotację w wysokości 7 tys. zł przyznał nam jedynie Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Musieliśmy ją jednak zwrócić, bo za te pieniądze nic nie można wyprodukować – tłumaczy Wasztyl.

W związku z trudnościami Stowarzyszenie Auschwitz Memento zdecydowało się na przeprowadzenie zbiórki pieniędzy w internecie. Organizatorzy uzyskali na to pozwolenie w Ministerstwie Administracji.

Ze szczegółami zbiórki można się zapoznać na stronie www.projektpilecki.pl.

- Interesuje nas pokazanie całokształtu działalności i życia rtm. Pileckiego. Mamy naprawdę dobrą ekipę. Reżyserem będzie Dariusz Walusiak, który ma w dorobku dziesiątki filmów dokumentalnych, a z wykształcenia jest historykiem.

Tematu się nie boimy i mamy nadzieję, że przy udziale społeczeństwa uda się nam stworzyć dobry film – mówi Bogdan Wasztyl.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Tragedia w kopalni "Murcki-Staszic". Nie żyje dwóch górników

KWK Murcki-Staszic / CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3144242

  

Dwaj pracownicy działu wentylacji kopalni Murcki-Staszic w Katowicach zmarli dzisiaj na poziomie 900 m. Według wstępnych hipotez znaleźli się w atmosferze niezdatnej do oddychania.

Poinformował o tym rzecznik Polskiej Grupy Górniczej, do której należy kopalnia, Tomasz Głogowski.

Nieprzytomnych kolegów znaleźli inni górnicy. Wezwany lekarz stwierdził ich zgon.

- W kopalni nie odnotowano żadnego wstrząsu. Podejrzewamy, że znaleźli się w atmosferze niezdatnej do oddychania. Okoliczności tego zdarzenia wyjaśni powołana w tym celu komisja

– powiedział Głogowski. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl