Rada Koordynacyjna uważa za niedopuszczalne formowanie na terytorium Federacji Rosyjskiej lub innego państwa grup zbrojnych w celu ich wykorzystania na terytorium Białorusi: jest to sprzeczne z prawem międzynarodowym i zgodną opinią białoruskiego społeczeństwa

 – napisała Rada w oświadczeniu.

Rada wyraziła ubolewanie, że na prośbę urzędującego prezydenta Białorusi, który powinien być gwarantem konstytucji, w Rosji stworzono w takim celu siły składające się z funkcjonariuszy organów ochrony prawa.

W oświadczeniu podkreślono, że problemy związane z kryzysem wewnętrznym na Białorusi powinny być rozwiązywane wyłącznie w ramach konstytucyjnych oraz środkami pokojowymi bez ingerencji z zewnątrz.

Prosimy wszystkich zagranicznych partnerów, by powstrzymali się przed twierdzeniami o reprezentowaniu interesów społeczeństwa białoruskiego, udzielaniu pomocy Radzie Koordynacyjnej itp.

 – napisała Rada, dodając, że nie przyjmie żadnej pomocy zagranicznej ani nie będzie uczestniczyć w jej rozdzielaniu. Była to reakcja na propozycję UE, by Rada uczestniczyła w rozdysponowywaniu 53 mln euro na wsparcie organizacji pozarządowych, osób represjonowanych i obywateli Białorusi.

W czwartek prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że w jego kraju sformowana została rezerwa spośród funkcjonariuszy organów ochrony prawa, która w razie konieczności może być wysłana na Białoruś. Jak dodał, nastąpiło to na prośbę prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki.