USS Minneapolis-Saint Paul zakończył próby morskie

Amerykański koncern zbrojeniowy Lockheed Martin poinformował o zakończeniu prób morskich jednostki USS Minneapolis-Saint Paul. Jest to już kolejny okręt do walki na wodach litoralnych (Littoral Combat Ship - LCS), budowany dla Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych.

zdj. ilustracyjne \ wikipedia.eng \ public domain

Podczas testów sprawdzono zarówno system napędowy jak i manewrowość jednostki oraz system walki, w tym aspekt dotyczący wykrywania celów powierzchniowych oraz powietrznych. Po zakończonych próbach jednostkę czeka końcowe doposażenie oraz dostrajanie przed przekazaniem do Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych (US Navy), co ma nastąpić na początku przyszłego roku.

Położenie stępki pod USS Minneapolis-Saint Paul (LCS 21) miało miejsce w lutym 2018 r., natomiast wodowanie jednostki w czerwcu ub.r. LCS 21 jest jedenastym okrętem w wersji Freedom, który ma zasilić szeregi US Navy.

Okręty litoralne LCS klasy Freedom mają 115.3 m. długości 17.5 m. szerokości i 3500 ton wyporności. Jednostki osiągają prędkość 47 węzłów, a zasięg ich wynosi ok. 3500 mil morskich. Na uzbrojenie okrętów składa się 57 mm. działo Mk 110, rakietowy system bliskiego zasięgu RIM-116 RAM i lekkie torpedy Mark 50. Z pokładu jest możliwe ponadto operowanie dronów i dwóch wielozadaniowych śmigłowców morskich Sikorsky SH-60. 

Do głównych zadań okrętów LCS klasy Freedom należy patrolowanie wód przybrzeżnych, likwidowanie małych jednostek nawodnych i okrętów podwodnych oraz min morskich, a także ochrona baz morskich. Okręty typu LCS zdolne są do prowadzenia w niewielkim zakresie operacji desantowych oraz niedopuszczania do przenikania wrogich wojsk z morza na ląd.

 

 Źródło: niezalezna.pl

 

PKR
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo