W dyskusji podczas panelu "Możliwości realizacji projektów międzynarodowych na przykładzie współpracy polsko-węgierskiej" na Forum Wizja Rozwoju w Gdyni udział wzięli: wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, przewodniczący Polsko-Węgierskiej Grupy Parlamentarnej Marek Kuchciński, ekspert Forum Inicjatyw Bezpieczeństwo Rozwój-Energia Jerzy Mosoń oraz prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach Tomasz Zjawiony.

Moderatorem rozmowy był redaktor naczelny "Gazety Polskiej" oraz "Gazety Polskiej Codziennie" Tomasz Sakiewicz.

Tematem dyskusji była gospodarcza współpraca pomiędzy Polską a Węgrami. 

- Żeby współpraca gospodarcza i polityka rozwoju następowała, musimy patrzeć na całą Europę Środkową, nawet nie tylko na V4. Między Węgrami i nami są jeszcze inne państwa. Żeby była współpraca gospodarcza, to na pewno musi być bardzo dobra komunikacja, a więc szeroko rozumiana infrastruktura. Ona dopiero zaczyna być, czy jest w trakcie realizacji. To nie tylko chodzi o drogi, takie jak Via Carpatia, ale także wielkie i szybkie koleje, ten wielki plan szybkiej kolei łączącej nasze stolice. To także Internet, cyfryzacja oraz to bezpieczeństwo energetyczne 

- powiedział Marek Kuchciński.

- Drugi warunek to jest język. Mamy ogromne kłopoty, żeby znaleźć kilkudziesięciu dobrych tłumaczy, którzy mówią w języku węgierskim, którzy zaangażowaliby się w procesy, działania polityczne. Ci, którzy uczą się węgierskiego, od razu idą do gospodarki, do biznesu, bo tam przecież płacą więcej niż politykom 

- dodał.  

Paweł Jabłoński wyjaśnił, że na kwestie Trójmorza trzeba patrzeć w szerszym kontekście. - Ta inicjatywa rozpoczynała swój byt z inicjatywy Polski w 2016 roku. Została ona bardzo mocno wtedy wsparta przez Chorwację i Stany Zjednoczone - powiedział.

- Ten projekt wynikał z przekonania, że szersza współpraca Europy Środkowej jest potrzebna, jeżeli chcemy w poziomie rozwoju dogonić te kraje Unii Europejskiej, które były w niej długo przed nami. O ile na początku projekt ten miał charakter głównie polityczny, o tyle teraz nabiera on coraz bardziej gospodarczego charakteru. 

- zaznaczył. 

- Celem Inicjatywy Trójmorza jest przede wszystkim poprawa łączności, czyli połączenia północ-południe, a nie tylko wschód-zachód. Łączność droga, łączność kolejowa, łączność telekomunikacyjna, łączność energetyczna. Te wszystkie elementy to są strategiczne interesy naszego regionu 

- dodał.

Portal niezalezna.pl jest patronem medialnym Forum Wizja Rozwoju.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Premier Mateusz Morawiecki. Partnerem Generalnym wydarzenia jest PKN ORLEN. Partnerami Strategicznymi są: BGK Bank Gospodarstwa Krajowego, Grupa Lotos S.A. i KGHM Polska Miedź S.A.. Partnerem Głównym jest Totalizator Sportowy Sp. z o.o., a Partnerami plus – Węglokoks S.A. i PKO Bank Polski. Partnerami wydarzenia są też: Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., Fundacja Promocji Rozwoju, Gas Storage Poland, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, PARP oraz SAP Polska.  

Partnerami merytorycznymi wydarzenia są: Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – pani Marlena Maląg, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Klimatu oraz Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.