Merkel i Maas wzywają Rosję do wyjaśnień w sprawie Nawalnego. W komunikacie nie pada nazwisko Putina

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wraz z szefem niemieckiej dyplomacji Heiko Maasem wezwali w poniedziałek Rosję do wyjaśnienia podejrzanego zatrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego i pociągnięcia sprawców do odpowiedzialności.

Angela Merkel
Olaf Kosinsky / CC BY-SA 3.0 DE (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.en)

W związku ze znaczącą rolą Nawalnego w opozycji politycznej w Rosji tamtejsze władze są pilnie wezwane do wyjaśnienia tej sprawy do samego końca i przy pełnej przejrzystości

 - zaapelowali we wspólnym oświadczeniu.

Politycy podkreślili, że winni "muszą zostać zidentyfikowani i pociągnięci do odpowiedzialności".

Mamy nadzieję, że Nawalny całkowicie wyzdrowieje. Najlepsze życzenia kierujemy też do jego rodziny, która przechodzi trudny czas

- przekazali Merkel i Maas.

W komunikacie nie wspomina się prezydenta Rosji Władimira Putina - zauważa agencja dpa.

Lekarze zajmujący się Nawalnym w berlińskim szpitalu Charite oświadczyli wcześniej w poniedziałek, że dotychczasowe badania wskazują na próbę otrucia.

Nawalny, jeden z liderów opozycji antykremlowskiej w Rosji, został hospitalizowany w czwartek w Omsku na Syberii. Poczuł się źle na pokładzie samolotu lecącego z Tomska do Moskwy i stracił przytomność. Samolot lądował przymusowo w Omsku.

Na prośbę rodziny Nawalny w nocy z piątku na sobotę został przetransportowany lotniczym ambulansem z Omska do szpitala w Berlinie. 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Angela Merkel #Heiko Maas #Niemcy #Aleksiej Nawalny #Rosja #otrucie Nawalnego

tm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo