20 sierpnia br. rada dzielnicy Berlin-Mitte postanowiła, że ta uczęszczana ulica zostanie niezwłocznie przemianowana, a jej patronem zostanie Anton Wilhelm Amo, pierwszy pochodzący z Afryki niemiecki uczony, który żył w XVIII wieku - podaje dw.com.

Jest to efekt wielu miesięcy nacisków ze strony organizacji antyrasistowskich. Ponadto zmieniona zostanie również nazwa stacji metra, która mieści się przy tej ulicy.

Jak przyznają radni SPD i Zielonych, do decyzji rady dzielnicy przyczyniły się protesty ruchu "Black Lives Matter", które nasiliły się po śmierci czarnoskórego mężczyzny George'a Floyda w USA. W berlińskiej dzielnicy Wedding wciąż trwa spór o ulice, nazwane na cześć kolonialistów.

Nazwa ulicy Mohrenstrasse, która powstała już na początku XVIII wieku, pochodzi od skoszarowanych w tym miejscu afrykańskich niewolników, sprowadzanych wtedy do Berlina.

Jak podaje gazeta „Tagesspiegel” w całych Niemczech jest jeszcze około 150 problematycznych nazw ulic czy placów, odnoszących się do czasów kolonializmu.